Νίκη επί του Πήγασου Πολίχνης στην «πρεμιέρα» του διεθνές τουρνουά στην Βέροια

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο διεθνές τουρνουά του Φιλίππου Βέροιας ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Πήγασου Πολίχνης με 3-0 σετ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται από νωρίς με 8-4 έχοντας σε πολύ καλή μέρα το μπλοκ αλλά και το σερβίς του το οποίο δημιούργησε τρομερά προβλήματα στην υποδοχή του Πήγασου. Ο Δικέφαλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με τον Ουόλς να μοιράζει υπέροχα το παιχνίδι βρήκε εύκολα πόντους τόσο από τους δύο κεντρικούς του (Μπράουν-Πετρέα), όσο και από τον Γιούντρις με τον Κουκλίνσκι. Προχωρώντας έτσι σε όλο το σετ, οι «ασπρόμαυροι» έκαναν άνετα το 21-10 και τελείωσαν το πρώτο σετ υπερ τους με 25-13.

Ανάλογα κυμάνθηκε και το δεύτερο σετ, καθώς ο ΠΑΟΚ έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης με αποτέλεσμα να «μπλοκάρει» την αντίπαλη ομάδα. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν και πάλι δυνατή αρχή με 8-4, η οποία μετατράπηκε σε 16-9 και 21-11 χάρη στα εξαιρετικά σερβίς του Κουκλίνσκι που ήταν αναπάντητα για την υποδοχή της ομάδας από την Πολίχνη. Κάπως έτσι, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε εύκολα στο 2-0 με 25-17 μετά από επίθεση του Τζιουμάκα.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Γιάννης Καλμαζίδης πέρασε στο παιχνίδι τους Τερζή, Τακουρίδη, Μπούτο, Αντωνίου και Γάτση, κάνοντας πιο αμφίρροπη την κατάσταση του αγώνα τον οποίο ήλεγχε ο ΠΑΟΚ όντας μπροστά με 8-6. Το προβάδισμα αυτό διευρύνθηκε στο 16-9 με τον Δικέφαλο να έχει υψηλά ποσοστά στην επίθεση, γεγονός που δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους τυπικά φιλοξενούμενους. Παρά το γεγονός ότι το σετ φαινόταν πως θα φτάσει εύκολα στους «ασπρόμαυρους», μία αντεπίθεση διαρκείας του Πήγασου έφερε τον αγώνα στο 20-17 και 23-21, ισοφαρίζοντας μάλιστα στους 24. Από εκεί και έπειτα το ματς πήρε... φωτιά, με τον ΠΑΟΚ όμως να δείχνει ψυχραιμία στα κρίσιμα και με μονό μπλοκ του Τακουρίδη να κάνει το 3-0 με 29-27.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, το Σάββατο 9 Οκτωβρίου στις 17:30 απέναντι στην Λουκόιλ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του διεθνές τουρνουά του Φιλίππου Βέροιας.