Ξεκίνημα με το «δεξί» για τον ΠΑΟΚ στα Χανιά!

Στην πρεμιέρα της Α1 Εθνικής Γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Κρήτη, όπου αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου 16 Οκτωβρίου 2021 τον ΟΑ Χανίων, του οποίου και επικράτησε με 71-73 σκορ.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και με τρίποντα από την Παυλοπούλου και την Καρλάφτη πήρε από νωρίς ένα προβάδισμα με 4-6, το οποίο μετατράπησε σε 4-17 με ένα σερί 0-11 από τις «ασπρόμαυρες» οι οποίες είχαν καλές επιθετικές επιλογές, βγάζοντας παράλληλα πάθος και θέληση στην άμυνα. Τα Χανιά προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ (8-19), αλλά ο Δικέφαλος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 10-22 έπειτα από νέο τρίποντο της Καρλάφτη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Κεραμυδά συνέχισε στο ίδιο τέμπο, μετατρέποντας το 10-22 σε 12-33, παίρνοντας σε εκείνο το διάστημα πόντους από Χόλιβει, Κυλαζίδου και Στάνλει, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει την διαφορά στο +21. Εκεί, οι γηπεδούχοι έκαναν την δική τους αντεπίθεση ρίχνοντας τον δείκτη του σκορ στο 25-37, αλλά η Χαιριστανίδου με καλάθι στην εκπονή του πρώτου μέρους διαμόρφωσε το 25-39 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο πέρασε από πολλές... φάσεις, καθώς τα Χανιά μπήκαν δυνατά και κατέβασαν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (30-39), αλλά ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί έκανε το 36-52 και το 38-54 βοηθόμενος αρκετά από την Χόλιβει που έκανε πολύ καλή δουλειά μέσα στο ζωγραφιστό αλλά και τις Χαιριστανίδου-Παυλοπούλου που έδωσαν λύσεις στο αντίπαλο καλάθι. Η Κρητική ομάδα δεν τα έβαλε κάτω και με αντεπίθεσή της στο τέλος της περιόδου διαμόρφωσε το 48-57 το οποίο άφηνε... ανοιχτή την υπόθεση της νίκης.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν κύλησε καλά για τον Δικέφαλο, ο οποίος είδε την γηπεδούχο ομάδα να πλησιάζει ακόμα και στους 3 πόντους με 57-60, κάνοντας ο ίδιος αρκετά λάθη τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση. Μετά από ένα ολιγόλεπτο black out, οι «ασπρόμαυρες» με Χολιβέι και Χαιριστανίδου βρήκαν ξανά τον δρόμο προς το καλάθι, ανεβάζοντας κάπως την διαφορά στο +7 (63-70) τρία λεπτά πριν από το τέλος. Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι φάνηκε να κλειδώθει, μερικές άστοχες επιλογές του ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με την ευστοχία των Χανίων, το ματς πήγε στον πόντο (71-72) 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Δικέφαλος έκανε την επαναφορά και πήγε σε βολές, η Παυλοπούλου έκανε 1/2 αλλά πήρε η ίδια το επιθετικό ριμπάουντ, με το ματς να τελειώνει στα χέρια της και τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν ένα πολύτιμο διπλό με 71-73.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά, δείχνοντας την ποιότητά του. Ωστόσο, στη συνέχεια, κλήθηκε να διαχειριστεί την μεγάλη αντεπίθεση των αντιπάλων του και να φύγει με το "ροζ" φύλλο αγώνα από την Κρήτη.

ΟΑ Χανίων - ΠΑΟΚ: 71-73

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 25-39, 48-57, 71-73

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς) : Χόλιβει 14, Στάνλει 4, Χαιριστανίδου 18, Μακιτάλο 4, Παυλοπούλου 14 (3), Κατσαμούρη 2, Καρλάφτη 8 (2), Κιλαζίδου 7, Στοίλκοβιτς 2.