Το πάλεψε... και συνεχίζει ο Δικέφαλος

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών
Στο λεκανοπέδιο ταξίδεψε ο ΠΑΟΚ, όπου αντιμετώπισε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών, την ΑΕΚ, από την οποία και γνώρισε την ήττα στο «Απόστολος Κόντος» με 3–2 σετ.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρχική σύνθεση τις: Καλαντάτζε, Ηλιοπούλου, Κογιάρ, Πολυνοπούλου, Φιντόν, Μερτέκη και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-3. Τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους στο τέλος του σετ χωρίς όμως να καταφέρουν να προηγηθούν.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ ήταν ισοπεδωτικός, προηγήθηκε με 5-8 και κατά τη διάρκεια του σετ πήρε διαφορά μέχρι και 7 πόντων για να ισοφαρίσει σε 1-1, παίρνοντας το σετ με 20-25.

Το τρίτο σετ έμοιαζε με το πρώτο, με τον Δικέφαλο να μην βρίσκει τα πατήματά του αρχικά και στην συνέχεια να προσπαθεί να επιστρέψει στην διεκδίκησει του. Τελικά το σετ έληξε 25-19, υπέρ της γηπεδούχου.

Στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» έμειναν αρχικά πίσω με 8-6, αλλά αντεπιτέθηκαν και πήραν κεφάλι στο με 13-17, τρέχοντας ένα σερί 7-0 μετά το 13-10. Η ομάδα του Τάκη Φλώρου συνέχισε να δουλεύει σαν καλολαδωμένη μηχανή και κατάφερε να κλείσει το σετ με και να ισοφαρίσει σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στα tie break.

Στο tie break, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, 3-3, 7-7. Με την αλλαγή πλευράς ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7-9, με τις γηπεδούχες να επιστρέφουν με ένα δικό τους σερί και τον ΠΑΟΚ να αποκτά εκ νέου προβάδισμα 10-11 και 11-12. Ήρθαν τρεις ισοπαλίες και τελικά στις λεπτομέρειες ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Στο δια ταύτα, οι «ασπρόμαυρες δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη σε μια εχθρική έδρα, αλλά η εμφάνισή τους δίνει πως θα πρωταγωνιστούν γι' ακόμη μια σεζόν.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ, εντός έδρας, την Τετάρτη 20 Οκτωβρίου με αντίπαλο τον ΟΣΦΠ,  στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της  Volley League Γυναικών.