«Αφεντικό» της πρόκρισης στην Δανία ο ΠΑΟΚ!

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «32» του CEV Challenge Cup έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Δανία της Middelfart VK με 0-3 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρχική σύνθεση τους: Μπράουν, Ουόλς, Κουμεντάκη, Γάτση, Γιούντρις, Τζιουμάκα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, οι Δανοί έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 8-6. Στη συνέχεια, ο αγωνιστικά ανώτερος ΠΑΟΚ, επέβαλλε τον ρυθμό του, και έχοντας Γιούντρις και Τζιουμάκα σε σταθερά καλή κατάσταση στην επίθεση, ανέτρεψε το σκορ, 13-16. Στους τελευταίους πόντους οι Δανοί μείωσαν, 20-21, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έκαναν με 22-25, το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ισορροπημένη ήταν η εικόνα στους πρώτους πόντους, με τους γηπεδούχους να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα, 8-7. Ο Δικέφαλος, έχοντας τον Κουμεντάκη σταθερά καλό επιθετικά, ανέτρεψε και πάλι το σκορ, παίρνοντας το προβάδισμα, 15-16. Με «όπλο» του το μπλοκ, ο ΠΑΟΚ αύξησε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 17-21, ενώ στην συνέχεια με 19-25, έκανε το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε «φουριόζος» και με διάθεση να τελειώσει τον αγώνα. Παίζοντας βόλεϊ υψηλού επιπέδου, οι «ασπρόμαυροι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, 8-16. Η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ δεν έπεσε σε κανένα σημείο του σετ, με τον Δικέφαλο να κάνει με 16-25 το 0-3, αποτέλεσμα το οποίο του δίνει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Κυριακή 14 Νοεμβρίου και ώρα 18:00 στο PAOK Sports Arena, κόντρα στον ΟΣΦΠ, για τον επαναληπτικό της Προημιτελικής φάσης του League Cup «Νίκος Σαμαράς».