Συνεχίζουν αήττητοι οι «μάγκες με τα ασπρόμαυρα»

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 13 Νοεμβρίου 2021 στο «Σπίτι του Χάντμπολ» την ΑΕΣΧ Πυλαίας, της οποίας και επικράτησε με 22-21 σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2, με τη διαφορά του ενός γκολ να κρατάει μέχρι το 4-5, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 6-5 και 7-5, στη συνέχεια. Στην εξέλιξη της περιόδου, ο Δικέφαλος, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στη φιλοξενούμενη Πυλαία να περάσει και πάλι μπροστά με 8-9. Στον Δικέφαλο, στοίχισαν τα λάθη στην άμυνα, που έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να σκοράρουν και να διαμορφώσουν το σκορ ημιχρόνου σε 9-12.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυροι», έχοντας ξεκουραστεί για λίγα μόλις λεπτά, επέστρεψαν αρκετά δυναμικά, με την σκληρή τους άμυνα να εμποδίζει στους αντιπάλους να βρουν εστία. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12, ενώ η ισοπαλία διατηρήθηκε και μέχρι το 14-14. Οι «μάγκες με τα ασπρόμαυρα», πέρασαν μπροστά στο σκορ, ενώ, σταδιακά, έχτισαν προβάδισμα τριών γκολ, 19-16 και 20-17. Παρά την προσπάθεια των αντιπάλων να αντισταθούν και να πάρουν κάτι περισσότερο, αυτό δεν κατέστη δυνατό με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη με 22-21 σκορ.

Στο διά ταύτα, οι «ασπρόμαυροι», παρά τα εμπόδια που προσπάθησαν να τους βάλουν οι αντίπαλοι, απέδειξαν την ποιότητά τους, καθώς και την ικανότητα να διαχειριστούν καταστάσεις, και, έτσι, έφτασαν όχι μόνο στη νίκη, αλλά και στη διατήρηση του αήττητου σερί τους από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στο «Σπίτι του Χάντμπολ» τον Φαίακα Κέρκυρας για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier το Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021.

ΠΑΟΚ - ΑΕΣΧ Πυλαίας: 22-21