«Πάρτι» στο Παλατάκι με καλεσμένο τον ΟΣΦΠ και πρόκριση στους «4» του League Cup!

Με δεύτερη διαδοχική νίκη επί του ΟΣΦΠ, αυτή τη φορά με 3-1 στο PAOK Sports Arena, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση στην Ημιτελική φάση του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

Ορεξάτος, έχοντας στο πλευρό του και την τρομερή ώθηση του κόσμου του, μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας από νωρίς, 8-5. Ο Δικέφαλος πίεσε πολύ με τα σερβίς του την υποδοχή των φιλοξενούμενων, και έτσι είχε εκείνος τον έλεγχο του σετ, 16-14. Με τον Ούντρις και το μπλοκ να τα πηγαίνουν άψογα, ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 21-18. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε, ο Δικέφαλος ήταν κυρίαρχος και έφτασε με 25-21 στο 1-0.

Με τον «αέρα» του νικηφόρου πρώτου σετ μπήκαν στο δεύτερο οι «ασπρόμαυροι», παίρνοντας κεφάλι, 8-6. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, ωστόσο κάτι τέτοιο το επέτρεψαν και οι παίκτες του Δικεφάλου με πολλά χαμένα σερβίς, 18-21. Εκεί, όπου το μομέντουμ έδειχνε ΟΣΦΠ, ο Κουκλίνσκι με τα θανατηφόρα σερβίς του, βοήθησε τον ΠΑΟΚ να ανατρέψει το σκηνικό. Με τρομερή ανατροπή από 19-22, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν το 2-0 στα σετ με 25-23, με τον Κουμεντάκη να είναι ο πρωταγωνιστής των τελευταίων πόντων με μπλοκ για το 24-22, και επίθεση για το 25-23.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σκοπό να επιστρέψουν στο παιχνίδι, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα, 6-8. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και γύρισαν το μομέντουμ, έχοντας ως σύμμαχο και τον κόσμο, ο οποίος έδωσε «φτερά» στους παίκτες του ΠΑΟΚ, 16-14. Σ' ένα σετ με πολλές εναλλαγές στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία, 19-21, με τον Δικέφαλο να απαντά με Κουκλίσνκι σε δύο περιπτώσεις, 22-22. Το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον ΟΣΦΠ να μειώνει με 23-25, σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι και την υπόθεση πρόκριση. Οι «ασπρόμαυροι» έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, πήραν το προβάδισμα από νωρίς, 8-7, το οποίο διατήρησαν μέχρι και τα μέσα του σετ, 16-13. Σε κομβικό σημείο, ο Κουμεντάκης με τα τρομερά σερβίς του και ο Ούντρις με την σταθερότητα στις επιθέσεις του, έδωσαν αέρα έξι πόντων, 21-15. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 3-1 στα σετ με 25-18.

Στην Ημιτελική φάση του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει τον Μίλωνα, σε διπλούς αγώνες.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου και ώρα 18:00, στο PAOK Sports Arena, κόντρα στην Middelfart VK, στο πλαίσιο του Game 2 του Προκριματικού γύρου του CEV Challenge Cup.