Πρόκριση στα ημιτελικά για τον Δικέφαλο

Ο Πρωταθλητής ΠΑΟΚ, έκανε το 2-0 στη σειρά των αγώνων της πρώτη φάσης των Play Offs και προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18.

O Δικέφαλος επικράτησε με 1-3 του Εθνικού Πειραιώς, στο Κλειστό Γυμναστήριο του Εσπέρου, έχοντας τη συμπαράσταση οπαδών του οι οποίοι δεν σταμάτησαν τα συνθήματα κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη, Πελεκούδα, Βαλκίερς, Σαφράνοβιτς και τον Κωνσταντινίδη στη θέση του λίμπερο.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τους ασπρόμαυρους να προηγούνται με 5-8. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων (10-14) που απέκτησε ο Δικέφαλος, μειώθηκε έπειτα από τα δυο χαμένα σερβίς από Ουτσίκοφ και Κουμεντάκη, γεγονός που ανάγκασε τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Εθνικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί με άσο από τον Αμπανόζ (16-15) και (17-15). Αν και ο Δικέφαλος αντέδρασε, οι γηπεδούχοι κέρδισαν το σετ (25-23) κάνοντας το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να προηγείται τόσο στο πρώτο (6-8) όσο και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16), όμως ο Νάιτ κατάφερε να μειώσει στους 2 πόντους αναγκάζοντας τον Ιταλό τεχνικό του Δικεφάλου να πάρει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά η εμπειρία των παικτών του ΠΑΟΚ δεν τους άφησε περιθώρια αντίδρασης και παρόλο που έφεραν το σετ στα ίσα, με πόντο από τον Τακουρίδη και  διπλό μπλοκ από Σαφράνοβιτς-Τακουρίδη, οι Πρωταθλητές ισοφάρισαν σε 1-1, κερδίζοντας το σετ με 24-26.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ (6-8). Η διαφορά των δυο πόντων παρέμεινε και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16), έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Ουτσίκοφ. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει το σετ με 22-25 και να προηγηθεί με 1-2.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον Εθνικό να προηγείται 8-5. Ο εξαιρετικός Μαρτίνεθ με πλασέ και ο Στίγγας με άσο έφεραν το ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ (11-12), αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων κ. Σάκη Ψάρρα να καλέσει τάιμ άουτ. Με μπλοκ από τον Κάσσανδρο Στίγγα, και με αρκετά λάθη από τους παίκτες του Εθνικού διαμορφώθηκε το 14-20. Παρόλα αυτά η ομάδα του Πειραία δεν παραδόθηκε, και με ένα σερί 3 πόντων μείωσε σε 17-20. Ο ΠΑΟΚ, όμως, ήταν αυτός που κέρδισε το σετ με 21-25, κάνοντας το 1-3 και το 2-0 στη σειρά των αγώνων της πρώτης φάσης, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης

Τα σετ: 1-3 (25-23, 24-26, 22-25, 21-25)

1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 6-8, 12-16, 18-21, 24-26
3ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-5, 14-16, 18-21, 21-25