ΠΑΟΚ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2018

Άξιος και περήφανος Κυπελλούχος Ελλάδος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ νικώντας τον Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015 στον τελικό της διοργάνωσης με σκορ 3-0 σετ.

Ο Δικέφαλος κατέκτησε έτσι τον 5ο τίτλο του την τελευταία τετραετία, (3 πρωταθλήματα, 2 Κύπελλα, ενώ ο Μάιος... είναι κοντά), αποδεικνύοντας ότι "ήρθε για να μείνει", γράφοντας την δική του ιστορία στο άθλημα.

Ο Σύλλογος που στην ιστορική του διαδρομή ποτέ, δεν αρέσκονταν σε βαρύγδουπους τίτλους όπως αυτοκράτορας, βασιλιάς και άλλες τέτοιες αυτάρεσκες «φούσκες», προτιμούσε και προτιμάει πάντα τον τίτλο του επαναστάτη. Αυτόν τον τίτλο υπερασπίστηκε και τίμησε στο Final 4 της Ρόδου, κερδίζοντας το κύπελλο, τις εντυπώσεις, αλλά και τον σεβασμό φίλων και εχθρών.

Λειτουργώντας σαν καλοκουρδισμένη μηχανή, διοίκηση, παίκτες και τεχνικό επιτελείο ο καθένας στο ρόλο του και στο πόστο του, απέδειξε ότι "η εποχή ΠΑΟΚ ανέτειλε..." και αυτό πρέπει όλοι να το αντιληφθούν. Στο «σμαραγδένιο» νησί της Ρόδου, ο ΠΑΟΚ, αποδείχθηκε «ιππότης» για τους οπαδούς του, στους οποίους αφιερώνει το κύπελλο και «κουρσάρος» για τους αντιπάλους του, τα όνειρα των οποίων «κούρσεψε» με την κατάκτηση του κυπέλλου.

Η ιστορία έγραψε με χρυσά γράμματα...

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα ο "κουπάτος" ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Τακουρίδη, Ουτσίκοφ, Κουμεντάκη, Πελεκούδα, Μαρτίνεζ, Βάλκιερς και Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 7-3. Οι τυπικά φιλoξενούμενοι του αγώνα αντέδρασαν και ισορρόπησαν το παιχνίδι, όμως ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε, παρέμεινε ρυθμιστής του σετ, πέρασε εκ νέου μπροστά (14-10, 15-12) και έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13, ενώ στην συνέχεια απέκτησε ένα ισχυρό προβάδισμα 5 πόντων 19-14 και 20-15 το οποίο ήταν αρκετό για την κατάκτηση του σετ με 25-18, κάνοντας έτσι το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (1-1, 2-2, 5-5, 7-7) μέχρι την στιγμή που το σύνολο του Ντανιέλε Ρίτσι προσπέρασε με 14-10 αρχικά και 16-11 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το ξεκάθαρο προβάδισμα με 5 πόντους, έδωσε την δικαίωμα στον Δικέφαλο να κλείσει το σετ εύκολα με 25-16, πραγματοποιώντας με αυτό τον τρόπο το 2-0.

Έχοντας βάλει τις βάσεις στα δύο πρώτα κερδισμένα σετ, ο Δικέφαλος ήταν ένα βήμα πριν την κατάκτηση του τροπαίου. Πιο συγκεκριμένα, στο τρίτο σετ οι Πρωταθλητές Ελλάδας απέδειξαν και πάλι την αγωνιστική ανωτερότητά τους, πήραν το σετ με 25-18, τη νίκη και παράλληλα κατέκτησαν τον τίτλο του Κυπέλλου Ελλάδας 2018, μπροστά στους φιλάθλους του ΠΑΟΚ από την Ρόδο, που δεν θα μπορούσαν να λείπουν από το Φαληράκι όπου έδωσαν το δικό τους ασπρόμαυρο χρώμα στο γήπεδο, ενώ στην συνέχεια πανηγύρισαν μαζί με τους παίκτες την κατάκτηση του τροπαίου.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-18
2ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-18