Στον τελικό ο Δικέφαλος... και μπαίνει και ο Μάιος!!!!

Την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος της Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18 πήρε η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΠΑΟΚ, η οποία επικράτησε με 2-3 σετ εκτός έδρας του Φοίνικα Σύρου, για τον τρίτο αγώνα της ημιτελικής φάσης, στο κλειστό γυμναστήριο "Δημήτρης Βικέλας", το απόγευμα της Δευτέρας.

Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε προσεκτικός και συγκεντρωμένος σε καίρια σημεία του παιχνιδιού και σε συνδυασμό με το πάθος των παικτών του εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό, εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με την ομάδα του Ολυμπιακού.

Ο ΠΑΟΚ στον σημερινό αγώνα ξεκίνησε με τους: Τακουρίδη, Κουμεντάκη, Σαφράνοβιτς, Ουτσίκοφ, Πελεκούδα, Βάλκιερς και λίμπερο τον Παπαδημητρίου.

Στο πρώτο σετ ο Δικέφαλος πλήρωσε το μουδιασμένο του ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται αρχικά με 5-2 και στην συνέχεια με 8-5 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να βρει λύσεις όμως δεν τα κατάφερε, με τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλεί τους παίκτες του σε τάιμ άουτ στο 11-7 και στο 14-7. Ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην συνέχεια με αποτέλεσμα να χάσει το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (5-5, 6-6, 7-7) μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο οποίο πρώτοι έφτασαν οι γηπεδούχοι με 8-7. Το παιχνίδι κυλούσε ισορροπημένα (11-11, 13-13, 14-14) με το δεύτερο τεχνικό να καταλήγει στον Φοίνικα με 16-14. Ο Δικέφαλος ωστόσο αντέδρασε και με ένα σερί 0-3 πέρασε ξανά μπροστά με 16-17, στην συνέχεια με 18-20 και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του σε εκείνο το σημείο, πήρε το σετ με 22-25, ισοφαρίζοντας με αυτόν το τρόπο σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και απέκτησαν από την αρχή το προβάδισμα του σκορ (9-6, 11-8, 13-10). Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας όμως δεν είπαν την τελευταία τους κουβέντα και σε συνδυασμό με τους πόντους των Τακουρίδη, Κουμεντάκη(2),Ουτσίκοφ(2) και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του αντιπάλου, ισοφάρισαν αρχικά με 15-15 και πέρασαν έπειτα μπροστά με 15-18 και 16-21, βάζοντας τις κατάλληλες προϋποθέσεις κατάκτησης του σετ, όπως και έγινε με 18-25.

Στο τέταρτο σετ μία λάθος απόφαση του διαιτητή σε καθαρό πόντο του Ουτσίκοφ, στο 5-3, ήταν αρκετό να προκαλέσει τον εκνευρισμό στις τάξεις του Δικεφάλου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εκμετελλεύονται την συγκεκριμένη κατάσταση και να προηγούνται με 9-4 και 13-8. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και από 18-11 με ένα σερί έξι πόντων έφτασαν στον έναν με 18-17, αλλά παρόλη την προσπάθειά τους δεν τα κατάφεραν και έχασαν το σετ με 25-21.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι Πρωταθλητές Ελλάδας με την εμπειρία τους απέδειξαν την ανωτερότητά τους και το κατέκτησαν με 11-15, παίρνοντας τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση τον τελικό.

Ο Δικέφαλος στρέφει πλέον το βλέμμα του στους τελικούς του πρωταθλήματος, εκεί οπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-14, 25-18
2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-6, 15-16, 16-21, 18-25
4ο σετ: 8-3, 16-9, 21-17, 25-21
5ο σετ: 2-5, 7-10, 11-15

Τα σετ: 25-18, 22-25, 18-25, 25-21, 11-15