Προμηθέας-ΠΑΟΚ: 79-81

Κατηγορία: Κ.Α.Ε. ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας με 79-81 στο «Δημήτρης Τόφαλος» και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης στα playoffs της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Αντώνη Κόνιαρη, Phil Goss, Lucky Jones, Βαγγέλη Μαργαρίτη και Darnell Jackson και με τη συμπλήρωση 5 λεπτών αγώνα προηγήθηκε με 8-15. Ο Προμηθέας αντέδρασε μειώνοντας στον πόντο (18-19), αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τον Terran Petteway και προηγήθηκε με 18-25 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το σερί του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και έφτασε στο 11-0, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με διαφορά 11 πόντων μετά από ένα τρίποντο του Terran Petteway στον αιφνιδιασμό. Με ένα τρίποντο του Casey Prather στο 15΄, ο Προμηθέας μείωσε στον πόντο (33-34), αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι στο +8 (33-41) με ένα ωραίο λέι απ του Δημήτρη Κατσίβελη, για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 3 πόντων (40-43).

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και κατάφερε να προηγηθεί με 49-57 στο 28΄, χάρη σε ένα καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου, για να κλείσει τελικά η τρίτη περίοδος στο 55-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας πέρασε για πρώτη φορά μετά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπροστά στο σκορ και πήρε μάλιστα, διαφορά 5 πόντων (67-62 και 69-64). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 69-71. Ο νικητής κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Ένα καλάθι του Phil Goss έφερε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 73-75, αλλά ο Mo Faye έκανε το 76-75 με ένα δύσκολο τρίποντο. Ο Μαργαρίτης έκανε το 76-77 για τον ΠΑΟΚ, αλλά ο Casey Prather έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους με 78-77. Ο Τerran Petteway έκανε το 78-79 και ευστοχώντας σε μία ελεύθερη βολή αργότερα έκανε το 78-80. Ο Casey Prather μείωσε στον πόντο με 1/2 βολές, ενώ ο Lucky Jones ευστόχησε με τη σειρά του σε 1/2 βολές και έκανε το 79-81. Στην επόμενη επίθεση, ο Προμηθέας έκανε λάθος και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 79-81, η οποία του δίνει το προβάδισμα για την κατάληψη της 3ης θέσης.

Δεκάλεπτα: 18-25, 40-43, 55-58, 79-81

Προμηθέας Πάτρας: Lypovyy 11 (3), Τουντζιαράκης 2, Γκίκας 20 (5), Γερομιχαλός, Faye 17 (1), Δημάκος 2, Hall 7, Prather 20 (2), Ellis

ΠΑΟΚ: Petteway 11 (2), Χρυσικόπουλος 4, Krubally 10, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 11, Ζάρας 6, Κατσίβελης 8 (1), Jackson 4, Goss 18 (3), Jones 6

Πηγή: paokbc.gr