Αυτός ο ΠΑΟΚ... αρέσει!!!

Συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του League Cup "Nίκος Σαμαράς" ο ΠΑΟΚ επικράτησε το απόγευμα της Κυριακής 30 Σεπτεμβρίου του Εθνικού Αλεξ/πολης με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena.

Ο Δικέφαλος ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους Χιμένεθ και Όκολιτς για ακόμα ένα παιχνίδι, πραγματοποίησε ακόμα μία "γεμάτη" εμφάνιση δείχνοντας σε όλους ότι κάθε μέρα γίνεται όλο και καλύτερος.

Η ομάδα του Σέρτζιου Στάνκου ξεκίνησε τον αγώνα με τους: Μάρκεζ, Φιλίποφ, Γκόρτανιουκ, Τζούριτς, Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε φτάνοντας πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Μετά από πολλές εναλλαγές του σκορ και πόντους των Τζούριτς, Γκόρτσανιουκ και Σαφράνοβιτς προηγήθηκε με 18-16 σημείο το οποίο ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να καλέσουν τάιμ άουτ. Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν έχασαν το προβάδισμα και πήραν το σετ με 25-22, κάνοντας παράλληλα το 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός μπήκε καλύτερα και πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας όμως αντέδρασαν στην συνέχεια, μειώνοντας αρχικά σε 8-10 και με ένα σερί 4-0 πήραν το προβάδισμα με 12-10. Με δύο πολύ εντυπωσιακούς πόντους του "Λα Μπόμπα" Μάρκεζ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε εκ νέου με τρεις πόντους 18-15, προβάδισμα το οποίο διατήρησε και αύξησε για να φτάσει στο 25-20 και το 2-0 στον αγώνα.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Δικεφάλου απέδειξε το πόσο δυνατό και ποιοτικό σύνολο διαθέτει, πηγαίνοντας πρώτη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-3, στο δεύτερο με 16-8, για να πάρει το σετ με 25-14 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση και τελευταία για την φάση των ομίλων του θεσμού την Τρίτη 2 Οκτωβρίου στο Παλατάκι με αντίπαλο τον Ηρακλή Πετοσφαίριση.

Τον αγώνα παρακολούθησαν οι Πρόεδροι του Α.Σ. ΠΑΟΚ και του ΤΑΠ ΠΑΟΚ κκ. Αθανάσιος Κατσαρής και Αντώνης Τσαλόπουλος, ο Γενικός Γραμματέας του Α.Σ. ΠΑΟΚ κ. Αθανάσιος Καπετανάκης και ο Αντιπρόεδρος του ΤΑΠ ΠΑΟΚ κ. Κώστας Παϊσιάδης.