Συνέχισε τις νίκες ο ΠΑΟΚ

Με νίκη ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική ο Πρωταθλητής ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 σετ του Εθνικού Πειραιώς.

Με πρωταγωνιστές τους Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς και Ραμόν Μαρτίνεθ, οι πρωταθλητές συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις και κατάφεραν να αποδράσουν με τη νίκη στην έδρα του μαχητικού Εθνικού Πειραιώς, σε έναν αγώνα όπου ο  Ερνάρντο Γκόμεζ  αγωνίστηκε ως βασικός διαγώνιος.

Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι, ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενοι με 2-8. Η κυριαρχία του Δικεφάλου στον αγωνιστικό χώρο είχε ως αποτέλεσμα να μεγαλώσει η διαφορά στους 10 πόντους (4-14). Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράει πετυχαίνοντας ένα σερί 3 πόντων μειώνοντας σε 10-16, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να πάρει τάιμ άουτ. Οι ασπρόμαυροι τελικά ήταν αυτοί που κέρδισαν το σετ με 19-25 κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο σετ του αγώνα, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ανάλογη του πρώτου, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με 5-8 και 9-16.

Η ανωτερότητα του Δικεφάλου δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Δημήτρη Ψαρρά, η οποία παρόλο που μείωσε τη διαφορά, ηττήθηκε και σε αυτό το σετ με 20-25.

Το τρίτο σετ του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση και να καταφέρνουν να προηγηθούν με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Παρόλο που η ομάδα του Εθνικού μπήκε αποφασισμένη  από την αρχή του σετ και προηγήθηκε με 3 πόντους (12-9), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 13-13, και στη συνέχεια κατάφερε να περάσει μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16) και τελικά να φτάσει στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του, κατακτώντας το σετ με 19-25, κάνοντας το 0-3.

Ο επόμενος αγώνας για τους Πρωταθλητές Ελλάδος είναι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Πειραιώς, το ερχόμενο Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2017 στις 17:00, στο PAOK Sports Arena.

1ο σετ: 2-8, 7-16, 12-21, 19-25
2ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 19-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν: 5 άσσοι, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 20-25, 19-25)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9 (9/19 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Τουρνάκης (0/7 επ.), Νάιτ 12 (10/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 1 (1/2 επ., Αμπανόζ, Δεληπρίμης 3 (3/6 επ., 43% υπ. – 26% άριστες), Βολουδάκης –λ (43% υπ. – 26% άριστες) / Αδαμόπουλος –λ (67% υπ. – 67% άριστες), Δημητούλης 2 (2 άσοι), Μπάσης 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ράμος.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 7 (4/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (7/11 επ.), Πελεκούδας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Βαλκίερς 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 15 (11/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ. – 50% άριστες), Γκιόν 18 (15/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 48% άριστες), Παπαδημητρίου –λ (58% υπ. – 17% άριστες) / Παντακίδης, Τερζής.