Ναι αυτός είναι ΠΑΟΚ... 3-0 τον Παναθηναϊκό!

Στην εξ' αναβολής 1η αγωνιστική της Volley League «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ» 2018, το απόγευμα της Τετάρτης 21 Νοεμβρίου, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στο PAOK Sports Arena, του οποίου και επικράτησε με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Όκολιτς, Φιλίπποφ, Γκόρτσανιουκ, Τζούριτς, Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, αν και βρέθηκε πίσω για δύο πόντους, 1-3, ισοφάρισε, 3-3 και τελικά πέρασε μπροστά 6-5, χτίζοντας στη συνέχεια μια διαφορά των +4 πόντων, 15-11. Αν και οι αντίπαλοι προσπάθησαν να αντισταθούν, μειώνοντας σε 20-19, ο Δικέφαλος, διατηρώντας το ρυθμό του, κατέκτησε το σετ, το οποίο έληξε με σκορ 25-23.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, με ανεβασμένη ψυχολογία από την κατάκτηση του πρώτου σετ, πήρε ένα προβάδισμα +4 πόντων, 9-5, με τον Παναθηναϊκό να αναγκάζεται να ζητήσει τάιμ άουτ, ώστε να σταματήσει την ορμή των "ασπρόμαυρων". Παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων, οι παίκτες του ΠΑΟΚ, με φόρα, ξέφυγαν αρχικά στο +6, 18-12 και στη συνέχεια στο +10, 24-14, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-15 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, αν και ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί με +4 πόντους, 5-1, οι αντίπαλοι απάντησαν, μειώνοντας σε 5-4, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισαν, 7-7, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει μπροστά στο σκορ ξανά με 9-7. Αν και οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά ισόπαλες, 9-9,  ο ΠΑΟΚ πέτυχε να πάει στο τάιμ άουτ, προηγούμενος με 12-9. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, ο ΠΑΟΚ, αν και προηγήθηκε με 18-15 και 20-18, επέτρεψε στον αντίπαλο να ισοφαρίσει σε 20-20 και 21-21. Το σκορ κρινόταν στον πόντο, με τον Ιβάν Μάρκεζ να δίνει ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, κάνοντας το 23-22. Με ένα σερί τριών πόντων, το τρίτο σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ με 25-22 τελικό σκορ, οδηγώντας το Δικέφαλο σε μία καθαρή νίκη με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ της αναμέτρησης τραυματίστηκε στο δεξί πόδι ο Δημήτρης Τζούριτς, στον οποίο ευχόμαστε περαστικά!

Στην επόμενη αναμέτρηση, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο PAOK Sports Arena το απόγευμα του Σαββάτου 24 Νοεμβρίου και ώρα 17:00.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-23, 25-15, 25-22