Νίκη για τον ΠΑΟΚ! 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης!

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena για την 7η αγωνιστική της Volley League τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, του οποίου και επικράτησε με 3-0 σετ.

Στην έναρξη του αγώνα βραβρεύτηκε και ο κεντρικός της ομάδας του Δικεφάλου, Ιβάν Μάρκεζ, καθώς αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της προηγούμενης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους: Όκολιτς, Μάρκεζ, Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ, Τακουρίδη, Σαφράνοβιτς και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, έδειξε τις διαθέσεις του, παίρνοντας εξαρχής ένα προβάδισμα των +5 πόντων, 6-1, το οποίο αύξησε στη συνέχεια στους +9, 12-3. Οι "ασπρόμαυροι" ξέφυγαν, χτίζοντας μια διαφορά +12 πόντων, 22-10, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-13 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τους "ασπρόμαυρους" να παίρνουν ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 8-4 και 10-6. Αν και ο Δικέφαλος διατήρησε τη διαφορά των +4 πόντων, 14-10, οι αντίπαλοι αντεπιτέθηκαν και πλησίασαν, 15-14. Στη συνέχεια, το σκορ κυμαινόταν στον πόντο, μέχρι που ο ΠΑΟΚ ξαναπέτυχε μία διαφορά τριών πόντων, 24-21, με τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν με ένα σερί σε 24-24. Αυτό όμως δε στάθηκε ικανή συνθήκη για να στερήσει από το Δικέφαλο το 2-0, κατακτώντας το σετ τελικά με 27-25 τελικό σκορ.

Το τρίτο σετ ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους ασπρόμαυρους να προηγούνται αρχικά με 5-1, στη συνέχεια με 17-10 και τελικά να κατακτούν το σετ με 25-16 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο τραυματισμός του Δημήτρη Τζούριτς, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στο δεξί πόδι και προτιμήθηκε να προφυλαχθεί.

Το παρόν στο γήπεδο έδωσαν οι αθλήτριες της καλλιτεχνικής κολύμβησης στα πλαίσια του προγράμματος «PAOK Family».

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου

Τα σετ: 3-0 (25-13, 27-25, 25-16)

1ο σετ: 8-3, 16-7, 21-9, 25-13
2ο σετ: 8-4, 16-14, 21-19, 27-25
3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-10, 25-16