«Αέρας» στην Κηφισιά...

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας το απόγευμα του Σαββάτου 1 Δεκεμβρίου στο Ζηρίνειο Στάδιο, την Κηφισιά, από όπου και έφυγε με μία «καθαρή» νίκη και τρεις πόντους «κάβα».

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι" μέχρι το 6-6, οπότε και ο ΠΑΟΚ έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλό του να προηγηθεί με 10-7 και 13-10, μην το αφήνοντας έτσι όμως, αφού ισοφάρισε σε 14-14 και πέρασε μπροστά, 16-18. Ο Δικέφαλος διατήρησε το προβάδισμα και τελικά κατέκτησε το σετ με τελικό σκορ 22-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με ένα σέρι με 0-3, το οποίο διατήρησε μέχρι το 10-13, όταν η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 12-13. Αν και οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 15-15, οι "ασπρόμαυροι" πέτυχαν να ξαναχτίσουν μια διαφορά των τριών πόντων, 16-19 και τελικά να κατακτήσουν το σετ με 22-25, κάνοντας το 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 6-6, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει φόρα και με ένα σερί να φεύγει στο +3, 6-9. Αν και η Κηφισιά προσπάθησε να απαντήσει με ένα σερί, μειώνοντας σε 11-12, ο Δικέφαλος «φόρτσαρε» και πήρε μία διαφορά +5 πόντων, 11-16. Παρά τις μικρές εναλλαγές στο σκορ, οι "ασπρόμαυροι" έδειξαν την ποιότητά τους και τελικά κατέκτησαν το σετ με τελικό σκορ 19-25 και τη νίκη με 0-3 σετ.

Συμπερασματικά, ο Δικέφαλος επιβεβαίωσε εντός γηπέδου την αγωνιστική του ανωτερότητα, παρ' όλο ότι προερχόταν από ένα μεγάλο ταξίδι στην Πολωνία, ενώ την Τετάρτη έχει και πάλι ευρωπαϊκή υποχρέωση.