Νίκη επί του Παναθηναϊκού και πρόκριση στο Final 4!

Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκού για τη φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος το απόγευμα της Τετάρτης 20 Φεβρουαρίου 2019, όπου πετυχαίνοντας μία καθαρή νίκη με 3-0 σετ, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΠΑΟΚ, με τους Φιλίποφ, Όκολιτς, Σαφράνοβιτς, Μουαγκουτούτια, Κλαπβάικ, Τακουρίδη και λίμπερο τον Εφραιμίδη στην αρχική του σύνθεση, πέτυχε στο πρώτο σετ να προηγηθεί με 3-0, 6-3 και αργότερα 10-6. Από το 14-11 και έπειτα, οι παίκτες του Δικεφάλου με ένα σερί ανέβασαν τη διαφορά στους +7 πόντους, 18-11 και τελικά έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-18 τελικό σκορ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» μέχρι το 9-9, οπότε και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να χτίζει μία διαφορά, η οποία έφτασες τους +5 πόντους, 16-11 και 19-14. Αν και ο αντίπαλος προσπάθησε να μειώσει σε 23-21, οι «ασπρόμαυροι» , με πάθος και θέληση, έκαναν το 2-0 σετ, με 25-22 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος πήρε ένα προβάδισμα των +3 πόντων, 5-2, το οποίο στη συνέχεια διεύρυνε σε +5 πόντους, 9-4. Ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, ισοφαρίζοντας σε 10-10, ωστόσο ο «ασταμάτητος» ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι, με το τάιμ άουτ να τον βρίσκει προηγούμενο με 16-12. Οι «ασπρόμαυροι», παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων να αντισταθούν, δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ με 25-20 και της νίκης-πρόκρισης με 3-0 σετ.

Την προσπάθεια των παικτών του Δικεφάλου στήριξαν οι φίλοι της ομάδας που παρευρέθηκαν στο γήπεδο, ενώ το παρόν έδωσε και η κυπελλούχος γυναικεία ομάδα χάντμπολ, η οποία αποθεώθηκε από τον κόσμο του ΠΑΟΚ για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου.

Η κλήρωση για την επόμενη φάση του θεσμού θα πραγματοποιηθεί το πρωί της Παρασκευής 22 Φεβρουαρία στα Γραφεία της ΕΟΠΕ.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-18, 25-22, 25-20

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (6/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Φιλίποφ 1 (1/1 επ.), Τακουρίδης 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 19 (15/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/7 επ., 44% υπ. - 25% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Γάτσης. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1 (1/1 επ.), Γιορντάνοφ 16 (15/30 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/13 επ., 23% υπ. - 13% άριστες), Πανταλέων 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ, 39% υπ. - 11% άριστες), Πελεκούδας 3 (3/5 επ.) / Ζήσης (λ, 31% υπ. - 25% άριστες), Πεντείδης, Γαλιώτος.