Πήρε το τρίποντο στην Κρήτη!

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον ΟΦΗ το απόγευμα του Σαββάτου, του οποίου και επικράτησε με 0-3, παίρνοντας μία καθαρή νίκη.

Ο ΠΑΟΚ, ξεκίνησε με τους Τερζή, Μάρσαλ, Αμπράο, Γάτση, Μπιέλιτσα, φαν ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη, στο πρώτο σετ  με τους κρητικούς να παίρνουν το προβάδισμα με 8-5. Ο Δικέφαλος στην συνέχεια άρχισε να «ζεσταίνεται» και ήταν σε απόσταση βολής από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν το προβάδισμα μέχρι το 22-21. Στους τελευταίους πόντους του σετ οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα έδειξαν ποιός είναι το αφεντικό και έκλεισαν το σετ με 23-25.

Το δεύτερο σετ είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα αρχικά με 8-4 και το κράτησε μέχρι το 20-17. Ο ΠΑΟΚ μετά το τάιμ-άουτ του Κώστα Δεληκώστα έτρεξε ένα σερί 4-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-21, και τελικά πήρε το δεύτερο σετ στην παράταση με 24-26.

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος έχοντας ρίξει την ψυχολογία του αντιπάλου του στα δύο προηγούμενα σετ, μπήκε στο τάραφλεξ και πήρε το προβάδισμα με 5-8. Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά, 16-15, ωστόσο οι "ασπρόμαυροι" δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 23-25 και της νίκης με 0-3 σετ.

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ: 0-3

Αναλυτικά τα σετ: 23-25, 24-26, 23-25