Νικηφόρο ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ

Κατηγορία: Βόλεϊ Γυναικών
Με νίκη ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στους αγώνες της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20, επικρατώντας του Α.Π.Σ Απόλλωνα με 3-0 σετ.

Μουδιασμένο ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, όπου ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 4-7, με τον Δικέφαλο να ισορροπεί γρήγορα και να παίρνει το προβάδισμα με 9-8. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με εξαιρετική τακτική στο σερβίς κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 13-10, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους να καλέσουν εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ, όπου με διαδοχικά μπλοκ και κόντρα επιθέσεις, έφτασε τη διαφορά στο 17-10. Η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του σετ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει εύκολα το 1-0, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-14.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε νωχελικά στο δεύτερο σετ, με τους αντιπάλους να προηγούνται με 5-8, αναγκάζοντας τον Δικέφαλο να καλέσει τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις με τον Απόλλωνα να ξεφεύγει με 5-11. Ο ΠΑΟΚ με μια αντεπίθεση κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 11-13, με τον προπονητή του Απόλλωνα να καλεί τάιμ άουτ. Οι δύο ομάδες στα μέσα του σετ πήγαιναν πόντο-πόντο, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, έως ότου ο ΠΑΟΚ με ένα εντυπωσιακό σερί, προηγήθηκε με 22-17, κατακτώντας τελικά και το δεύτερο σετ με 25-20.

Αποφασισμένος να τελειώσει την υπόθεση νίκη, μπήκε ο ΠΑΟΚ στο 3ο σετ, όπου με επιβλητικό μπλοκ και σερβίς, προηγήθηκε με 6-2. Ο Απόλλωνας στη συνέχεια με ένα δικό του σερί πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-10. Νέο ξέσπασμα από πλευράς ΠΑΟΚ, όπου με ένα επιθετικό κρεσέντο, και το μπλοκ να λειτουργεί άψογα, έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 17-10, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Το τέλος του σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά με 25-13 και να παίρνει τη νίκη με 3-0.

ΠΑΟΚ - Απόλλων Πατρών: 3-0
Αναλυτικά τα σετ: 25-14, 25-20, 25-13

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Χαριτωνίδης): Τερζόγλου 13 (5/10 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Τσιόγκα 8 (4/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πιλιτσίδου 1 (1/5 επ.), Ηλιοπούλου 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχοπούλου 2 (2/12 επ., 54% υπ.), Κυπαρίσση 17 (14/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ.) / Παπαδοπούλου (λ, 58% υπ.), Τσώνη, Αινάλη Ι. 2 (2 άσσοι, 50% υπ.), Φουργκατσιώτη, Λόλα 4 (3/6 επ., 1 άσσος).

Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε αγωνιστικά ανώτερος από τον Απόλλωνα, χωρίς να επιτρέψει στους αντιπάλους να τον απειλήσουν ουσιαστικά σε κανένα σχεδόν σημείο του αγώνα, ξεκινώντας με το δεξί στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κοριτσιών Κ20. Επόμενος αντίπαλος για τον ΠΑΟΚ, ο Ναύαρχος Βότσης, το Σάββατο 5/9 και ώρα 20:00.