Άνετη νίκη για τον Δικέφαλο

Κατηγορία:
Ο Δικέφαλος επικράτησε επί της Νίκης Αιγινίου με σκορ 3-0, για την εξ’ αναβολής 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα 2017-18.

Στο πρώτο σετ, οι Πρωταθλητές βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7 και στο δεύτερο με 16-15. Με πρωταγωνιστή στο φιλέ τον Τακουρίδη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει τους πόντους που ήθελε, προκειμένου να φτάσει στο 25-18, κάνοντας το 1-0.

Το δεύτερο σετ του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες να βαδιζουν μαζί στο σκορ, με τους ασπρόμαυρους όμως να έχουν σε καλή μέρα τους Ουτσίκοφ και Τακουρίδη, καταφέρνοντας να φτάσουν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, προηγούμενοι 16-14. Ο Δικέφαλος πάτησε γκάζι και με ένα σερί 4-0, έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-20.

Το τρίτο σετ βρήκε τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους που πήραν μια διαφορά 3 πόντων (11-14). Με Ουτσίκοφ και Πελεκούδα , ο Δικέφαλος κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-14 και στη συνέχεια έκανε το 25-22 και το 3-0 στα σετ.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, βραβεύτηκε ο MVP Βίκος Cola της 14ης αγωνιστικής, Ραφαήλ Κουμεντάκης.

Διαιτητές: Αγγελίδης – Σταυριανίδης

1ο σετ:  8-7, 16-15, 21-17, 25-18
2ο σετ:  8-7, 16-14, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-22

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-22) σε 79΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ -21% άριστες), Τερζής 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ουσίκοφ 16 (13/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιόν 5 (4/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ – 28% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 58% υπ -42% άριστες), Παντακίδης, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 1 (1/3 επ)

MAΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (8/22 επ, 40% υπ -13% άριστες), Ντίνας 6 (3/6 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ), Κιγιαδα 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 12 (12/31 επ), Λουκούμι 5 (5/18 επ, 50% υπ – 29%άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 48% υπ -24% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής.