Καθαρή νίκη για τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ επί της Θέτιδας Βούλας

Στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο κλειστό της Μίκρας το απόγευμα του Σαββάτου 17 Οκτωβρίου 2020 τη Θέτιδα Βούλας, της οποίας επικράτησε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ, τα κορίτσια του Δικεφάλου, αν και μπήκαν δυναμικά, παίρνοντας ένα προβάδισμα των +4 πόντων, 6-2, επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να ισοφαρίσουν σε 6-6, κάτι που δεν τις πτόησε, αφού πήραν και πάλι το προβάδισμα, 9-7, για να ανοίξουν τη διαφορά στο +5, 14-9. Ένα σερί των φιλοξενουμένων, έφερε τη διαφορά στον πόντο, 15-14, κάτι που οι «ασπρόμαυρες» δεν άφησαν έτσι… και με ένα σερί 10-0, έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-14 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ πορευόταν «χέρι-χέρι» με την αντίπαλη Θέτιδα Βούλας μέχρι το 7-6, οπότε και πάτησε το… πόδι στο «γκάζι», χτίζοντας σταδιακά μία διαφορά των +6 πόντων, 13-7, την οποία και διατήρησε στη συνέχεια, 19-13, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-19 σκορ.

Στο τρίτο σετ, με ένα σερί 4-0, ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά στο σκορ, εκτοξεύοντας τελικά τη διαφορά στο +7, 10-3 και 12-5.  Οι «ασπρόμαυρες», αν και βρίσκονταν στο +5, 17-12, έδωσαν το δικαίωμα στις αντιπάλους να αντιδράσουν, μειώνοντας στους δύο πόντους, 19-17. Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, ακολουθώντας σωστά το πλάνο τους, με ένα σερί 5-0, άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα της διαφοράς, 24-17, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-18 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

ΠΑΟΚ - ΑΣΠ Θέτις Βούλας: 3-0

Αναλυτικά τα σετ: 25-14, 25-19, 25-18

ΠΑΟΚ (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 9 (4/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ, 53% υπ. - 40% άριστες), Κούμπουρα 18 (16/35 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ποτόκαρ 8 (5/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 18% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 10% υπ. - 10% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση (33% υπ. - 33% άριστες).