EHF Cup: Συνεχίζει αήττητη η Rincon Fertilidad Malaga

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Ο ΠΑΟΚ Mateco, προετοιμάζεται σκληρά για τους διπλούς αγώνες κόντρα στην ισπανική, Rincon Fertilidad Malaga, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του EHF European Women's Cup.

Το ισπανικό πρωτάθλημα συνεχίζεται κανονικά, με την αντίπαλο του ΠΑΟΚ Mateco να πραγματοποιεί εκτός έδρας νίκη με 27-30 κόντρα στην Zuazo, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο στα χαρτιά ήταν μία εύκολη νίκη, η αντίπαλος του Δικεφάλου τα βρήκε σκούρα για 55 αγωνιστικά λεπτά, φτάνοντας εν τέλη στη νίκη κόντρα στην 5η της βαθμολογίας του Α' Ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μάλαγα ήταν εκείνη που προηγούνταν στα πρώτα 20 λεπτά, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα ενός-δύο τερμάτων. Το σκηνικό άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, με την Ζουάζο να περνάει μπροστά στο 25' με 12-11, και στη συνέχεια να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ με 14-13.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Μέχρι και το 50ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, 24-24, με την Μάλαγα να στηρίζεται επιθετικά στις Garcia και Espe Lopez, οι οποίες έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια αλλά και από το πίβοτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η Μάλαγα ανέκτησε το προβάδισμα περνώντας μπροστά στο σκορ πέντε λεπτά πριν την λήξη με 25-26. Το παιχνίδι τελείωσε στο 27-30, αποτέλεσμα που διατήρησε το αήττητο της Μάλαγα στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας 6 νίκες και 1 ισοπαλία. Παράλληλα επέκτεινε το αήττητο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις στα 15 παιχνίδια, συμπεριλαμβανομένου και τις αναμετρήσεις της προηγούμενης σεζόν.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ Mateco, στις 23 Ιανουαρίου και ώρα 19:00, κόντρα στην Πουέρτο Ντελ Κάρμεν, για την 9η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-6, 5-7, 8-9, 12-11, 14-13 (ημχ), 17-16, 20-20, 22-21, 24-24, 25-26, 27-30

RINCÓN FERTILIDAD MÁLAGA: Castellanos (p), Sole López (4), Espe López (6), Doiro (2), Arderius (4), Bravo (4), García (8) - starting seven - Fernández (p), Gutiérrez (), Pérez (), Sánchez (), Piñeira (1) and Rojas (1).