Για την επανεκκίνηση την Κυριακή στο Παλατάκι...

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volleyleague, o ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας, στο κλειστό του Αγία Θωμά τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, πορεύτηκε ισόπαλος με τον Παναθηναϊκό μέχρι το 4-4, οπότε και επέτρεψε στους γηπεδούχους να φύγουν μπροστά στο σκορ με 9-4. Ο Δικέφαλος, με τα λάθη να του κοστίζουν, έμεινε πίσω για 8 πόντους, 14-6, διαφορά η οποία κρατήθηκε μέχρι το 19-10. Οι "ασπρόμαυροι" προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση μειώνοντας σε 22-16, ωστόσο, μην καταφέρνοντας το κάτι παραπάνω, με το σετ να λήγει με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, με πεσμένη την ψυχολογία από την εξέλιξη του πρώτου σετ, έμεινε πίσω στο σκορ, 4-2, αφήνοντας τον αντίπαλό του να ανοίξει τη διαφορά σε 8-3. Με τη διαφορά να αγγίζει τους 6 πόντους, 15-9, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν βρήκαν επιθετικές λύσεις, ενώ τα λάθη τους στοίχισαν το περαιτέρω άνοιγμα της διαφοράς, 22-15 και 23-16. Η διαφορά των επτά πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 24-17, με τον τελευταίο πόντο να καταλήγει στους αντιπάλους και το σετ να κλείνει με 25-17.

Στο τρίτο σετ, πολύ καλύτερη ήταν η εικόνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος κράτησε τη διαφορά στον πόντο μέχρι το 8-7. Στη συνέχεια, αν και η διαφορά άνοιξε στους τέσσερις πόντους, 12-8, οι παίκτες του Δικεφάλου δεν το άφησαν έτσι, μειώνοντας στους δύο πόντους, 13-11, και, παρ' ότι η διαφορά άνοιξε και πάλι στο 18-13, κατάφεραν να μειώσουν σε 19-16 και 20-17. Οι ασπρόμαυροι κράτησαν τη διαφορά των τρίων πόντων μέχρι το 23-20, σημείο στο οποίο έμεινε πίσω, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 3-0 σετ.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της Κυριακής 31 Ιανουαρίου, όπου υποδέχεται στις 20:00 τον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ενώ αναμένεται πλέον και η ενίσχυση της ομάδας με δύο νέους παίκτες, οι οποίοι αναμένεται να ενσωματωθούν άμεσα.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-17, 25-21) σε 75'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (14/22 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 30% άριστες), Γιάκομπσεν 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (3/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 80% υπ. - 40% άριστες), Ράπτης 15 (14/34 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. - 21% άριστες), Πανταλέων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 1 (1/7 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Τακουρίδης, Ντεσποτόφσκι 1 (1 άσσος), Καπετανίδης 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (18/37 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 92% υπ. - 60% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/6 επ.), Κομητούδης 1 (1 μπλοκ).