Πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου για τον Δικέφαλο

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών
Νίκη-πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος, για τους Πρωταθλητές Ελλάδος που επικράτησαν της Νίκης Αιγινίου με 3-1 σετ, στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Β' φάσης της διοργάνωσης.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Δικέφαλο να φτάνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7.  Οι φιλοξενούμενοι, με πίεση στο μπλοκ και στην επίθεση, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι ασπρόμαυροι, έχοντας τον Κουμεντάκη σε καλή μέρα, έφτασαν στο 25-21 και έκαναν το 1-0 στα σετ.

Ίδια εικόνα και στη έναρξη του δευτέρου σετ, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-6. Οι παίκτες του Θανάση Στράντζαλη, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (10-10, 12-12) έχοντας πρωταγωνιστές τους Στρούγκαρ και Παπαδόπουλο. Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος κατάφερε να φτάσει και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ προηγούμενος με 16-14, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά και τελικά κατέκτησαν με 23-25 το σετ, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι Πρωταθλητές μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 8-4 και 16-13 στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ. Η υπεροχή του Δικεφάλου, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, που με λύσεις από Κουμεντάκη και Μαρτίνεθ, έφτασαν στο 25-18, κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ του αγώνα, η διαφορά των πέντε πόντων στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (16-11) και η ανωτερότητα του ΠΑΟΚ, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους παίκτες της Νίκης Αιγινίου, που παρά την προσπάθειά τους, δεν τα κατάφεραν απέναντι το σύνολο του Ντανιέλε Ρίτσι,  οι οποίοι με 25-19 έκαναν το 3-1 και προκρίθηκαν στο Final-4 του Κυπέλλου Ανδρών, που θα διεξαχθεί στην Γλυφάδα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Γεωργιάδης
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-18
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-19

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 56 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 23-25, 25-18, 25-19) σε 103′

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 19 (18/30 επ., 1 άσσος, 69% υπ. – 50% άριστες), Ουτσίκοφ 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Γκιόν 15 (12/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ. – 47% άριστες), Τερζής, Στίγγας, Σακόγλου.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (11/31 επ., 82% υπ. – 55% άριστες), Ντίνας 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 4 (4/8 επ.), Στρούγκαρ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Λουκούμι 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 36% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κιοσσές, Γκορίδης, Παπάζογλου 4 (4/7 επ.), Ρεμπούτζιας, Μηλής 2 (2/7 επ.).