Στον μικρό τελικό ο ΠΑΟΚ

Για τον ημιτελικό του τουρνουά «Λεωνίδεια 2021», ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό Γυμναστήριο Λαμίας, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος δεν μπήκε καλά, επιτρέποντας στις τυπικά γηπεδούχες να πάρουν διαφορά, 8-3, η οποία στη συνέχεια αυξήθηκε, 16-9. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να επιστρέψουν, ωστόσο οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν άφησαν πολλά περιθώρια, με το σετ να καταλήγει στον Παναθηναϊκό με 25-17, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπορεί να μην ξεκίνησε καλά, 8-3, ωστόσο στη συνέχεια πίεσε με τα σερβίς της Φιντόν, με αποτέλεσμα να «ψαλιδίσει» την διαφορά, 16-14. Οι «ασπρόμαυρες» προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σετ, ωστόσο με δικά τους λάθη επέτρεψαν στις γηπεδούχες να πάρουν διαφορά ασφαλείας σε κομβικό σημείο, 21-17, και μετέπειτα με 25-22 να κάνουν το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν με διάθεση να παραμείνουν στο παιχνίδι, παίρνοντας διαφορά μέχρι τα μέσα, 13-16, ενώ παράλληλα τα καλά σερβίς και η καλή λειτουργία στο μπλοκ άφηναν υποσχέσεις. Οι τελευταίοι πόντοι του τρίτου σετ ήταν δραματικοί, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό «ντέρμπι». Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Δικέφαλο να μην καταφέρνει να μειώσει, χάνοντας με 25-23, 3-0.

Ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί το Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου και ώρα 16:00 κόντρα στον ΑΟ Λαμίας, στο πλαίσιο του μικρού τελικού του τουρνουά.