Εφτάρα με «ασπρόμαυρο» φόντο η Εθνική Νεανίδων

Κατηγορία: Ποδόσφαιρο Γυναικών

Η Εθνική Νεανίδων ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην League B του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος WU19 με νίκη στην Βουλγαρία κόντρα στο Καζακστάν με 7-0.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα οι «ασπρόμαυρες» Βάσια Γιαννακά, Νικολέτα Καλέση και Ολίνα Μπαξεβάνου, η οποία αντικαταστάθηκε από την έτερη συμπαίκτριά της στον ΠΑΟΚ, Μαρία Ζώτου, στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι αθλήτριες του Δικεφάλου είχαν εξαιρετική παρουσία και έπαιξαν κομβικό ρόλο στην επιβλητική νίκη της Εθνικής. Συγκεκριμένα, η Γιαννακά είχε δύο ασίστ και ένα γκολ στο ενεργητικό της. Η συνήθης ύποπτη, Μπαξεβάνου σκόραρε για το 2-0. Η Καλέση «σέρβιρε» δύο τέρματα για τις συμπαίκτριές της και η Ζώτου βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ μέτρησε και μία ασίστ, ούσα μόλις για 30 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική Νεανίδων, με αντίπαλο την Λιθουανία στις 23 Οκτωβρίου και ώρα 14:30.