Έφυγε με το τρίποντο από την Αθήνα ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας εκτός έδρας του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Σ' ένα πρώτο σετ το οποίο ήταν «ντέρμπι» καθόλη την διάρκεια του, οι παίκτριες του Δικεφάλου δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στα μέσα του, 16-13. Με πρωταγωνίστριες τις Μερτέκη και Πολυνοπούλου, σε συνδυασμό με τα πιεστικά σερβίς της Φιντόν, ο ΠΑΟΚ έστειλε το σετ στην «παράταση», 24-24, για να το κατακτήσει στην συνέχεια με 24-26, 0-1.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ με αυτή του πρώτου, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, 6-8, πράγμα που παρέμεινε μέχρι και τους τελευταίους πόντους, 21-20. Σ' εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» δεν διατήρησαν την ψυχραιμία τους, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να κάνουν το 1-1 στα σετ με 25-23.

Κυρίαρχος ήταν ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, μπαίνοντας με διάθεση να μην αφήσει περιθώρια ελπίδας στις γηπεδούχες, 3-8. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Μαρκόπουλου έβαλαν αντίδραση μειώνοντας το σκορ, 14-16, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έδειξε την ποιότητα που κατέχει έναντι των αντιπάλων του δημιουργώντας και πάλι διαφορά ασφαλείας, 15-21. Στους τελευταίους πόντους ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει βόλεϊ υψηλού επιπέδου, κατακτώντας με 17-25, το τρίτο σετ, κάνοντας το 1-2.

«Σαρωτικές» ήταν οι παίκτριες του ΠΑΟΚ και στο τέταρτο σετ, μπαίνοντας με διάθεση να φύγουν με το τρίποντο από την Αθήνα. Οι «ασπρόμαυρες» αφού δημιούργησαν στην αρχή ένα προβάδισμα, 6-8, συνέχισαν να το επεκτείνουν, 12-16. Παίζοντας σε υψηλούς ρυθμούς, τους οποίους οι γηπεδούχες δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πήραν σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 14-21, το οποίο τους έδωσε και την δυνατότητα να τελειώσουν εύκολα το παιχνίδι με 18-25, κάνοντας το 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Τάκη Φλώρου, το Σάββατο 4 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, απέναντι στον Άρη Θεσσαλονίκης, στο Ε.Γ. Μίκρας, εντός έδρας.