Έβγαλαν αντίδραση οι «Νταμπλούχες»

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών
Για την 2η αγωνιστική της Β' Φάσης της Α1 Χάντμπολ γυναικών, ο ΠΑΟΚ mαteco υποδέχθηκε στο Σπίτι του Χάντμπολ, τον ΓΑΣ Καματερό, τον οποίο και κέρδισε, 31-13.

Ο ΠΑΟΚ mαteco, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με όρεξη και έδειξε πως δεν επηρεάστηκε από την ήττα της 1ης αγωνιστικής στην Νέα Ιωνία και με το πέρας του πρώτου δεκαπεντάλεπτου στο παιχνίδι προηγήθηκε με 9-4. Στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημίχρονο ο Δικέφαλος συνέχισε να κυριαρχεί στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια με την διαφορά στα +6 γκολ και το σκορ στο 17-11.

Στην επανάληψη οι «Νταμπλούχες Ελλάδος» δεν έριξαν τον ρυθμό τους, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και προηγήθηκαν με double score στα μέσα του ημιχρόνου, 24-12. Στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ mαteco πέρασε σε πειραματικό στάδιο, με τον Δημήτρη Πελεκίδη να δοκιμάζει συστήματα και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του. Στο τέλος της αναμέτρησης ο πίνακας στο «Σπίτι του Χάντμπολ» έδειξε, 31-13 υπέρ του Δικεφάλου.

​​​Επόμενος αγώνας πρωταθλήματος για την ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη, τον νέο χρόνο, στις 15 Ιανουαρίου απέναντι στην Βέροια 2017, εντός έδρας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Ημίχρονο: 17-11

Τελικό: 31-13

Τα πεντάλεπτα:
4-1, 6-3, 9-4, 10-7, 13-8, 17-11(ημχ), 21-11, 23-11, 24-12, 27-12, 28-13, 31-13.

ΠΑΟΚ mαteco  (Πελεκίδης):  Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 1, Μπατζαρακούδη 1, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 6, Καγιούμοβα, Μπουράτο, Αμβροσιάδου 4, Τασέφσκα 2, Αργυροπούλου 3, Βέτκοβα, Σεβδίλη 5, Νίκολιτς 4, Καραχαρίση 4, Γκλομπάρεβιτς, Βινιούκοβα 1.