«Λύγισαν» στις λεπτομέρειες...

Για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Volleyleague γυναικών, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα προκειμένου να αντιμετωπίσει το βράδυ του Σαββάτου 11 Δεκεμβρίου τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε, Μερτέκη, Φιντόν, Κογιάρ, Ντα-Γιονγκ Λι και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, και επιτρέποντας τις γηπεδούχες, οι οποίες είχαν και την βοήθεια της έδρας, να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 9-5. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος μείωσε με πόντους των Κογιάρ, Πολυνοπούλου, 9-8, ωστόσο οι παίκτριες του Παναθηναϊκού ανέβασαν την διαφορά, 14-9, αναγκάζοντας τον Τάκη Φλώρο να καλέσει σε τάιμ-άουτ. Η διαφορά δεν μειώθηκε μέχρι το 24-14, στη συνέχεια οι παίκτριες του ΠΑΟΚ έκαναν το 24-17, ωστόσο αυτό δεν έφτανε, με το σετ να καταλήγει στον Παναθηναϊκό με 25-17.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, με τις παίκτριες του Τάκη Φλώρου να μπαίνουν στο γήπεδο έχοντας ως στόχο να ισορροπήσουν την κατάσταση. Έχοντας την Κογιάρ σε φορμά, ο ΠΑΟΚ βρήκε στο πρόσωπο της την παίκτρια-κλειδί. Με την Ισπανίδα να «πυροβολεί» και τις Φιντόν-Μερτέκη να μπαίνουν στο «κόλπο», ο ΠΑΟΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 16-21, το οποίο του έδωσε «φτερά» για να κάνει με 18-25, το 1-1 στα σετ.

Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι τα μέσα του, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, 13-13. Στην συνέχεια, οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πίεσαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ, ρισκάροντας στο σερβίς, κάτι που τις βγήκε, παίρνοντας προβάδισμα, 17-13. Σ' εκείνο το σημείο, οι παίκτριες του Δικεφάλου «μπλόκαραν», έκαναν την προσπάθεια τους να μειώσουν, ωστόσο το σετ κατέληξε στον Παναθηναϊκό με 25-20, κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, και με «όπλο» του το μπλοκ πήρε προβάδισμα έξι πόντων, 2-8. Με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει σε υψηλό τέμπο, η διαφορά παρέμεινε, ωστόσο στα μέσα του σετ μειώθηκε αισθητά, 14-16. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με το τέταρτο σετ να μετατρέπεται σε «ντέρμπι». Ο Δικέφαλος βρέθηκε μπροστά με 19-20, ωστόσο οι «πράσινες» με ένα 3-0 σερί έκαναν το 22-20, το οποίο διατήρησαν μέχρι και το 24-22. Ο ΠΑΟΚ μείωσε με επίθεση της Μερτέκη, 24-23, ωστόσο ο Παναθηναϊκός πήρε το «τρίποντο» με 25-23, 3-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Τάκη Φλώρου, την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου και ώρα 19:00, απέναντι στην Άλμπα Μπλαζ, στο πλαίσιο του Game 2 της φάσης των «16» του Women's CEV Cup.