«Απόδραση» με νίκη από τον Άγιο Δημήτριο!

Νίκη για τον ΠΑΟΚ επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στην Αθήνα με 74-79, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Παυλοπούλου, Στάνλεϊ, Μακιτάλο, Κουϊνόνες και Χόλιβεϊ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα της πρώτης περιόδου με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια. Ο ΠΑΟΚ εμφάνισε πολυδιάστατη επίθεση, βρίσκοντας πόντους από πολλές παίκτριες του, οι οποίες ήταν εύστοχες κυρίως από σουτ εντός πεδιάς. Αντίθετα η Δάφνη στο πρώτο δεκάλεπτο στηριζόταν περισσότερο στις Πάτερσον και Γκίβενς, οι οποίες μονοπώλησαν στο σκοράρισμα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 18-17,

Στην δεύτερη περίοδο, η εικόνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε την επιθετική του συμπεριφορά και «τάισε» τις Χόλιβεϊ και Κουϊνόνες στην ρακέτα, με τις δύο ψηλές του Δικεφάλου να ανταπεξέρχονται πλήρως. Ο Δικέφαλος άνοιξε την διαφορά στους πέντε σε δύο περιπτώσεις, 27-32 και 29-34, ωστόσο η Δάφνη βρήκε τις λύσεις μέσω της Πάτερσον να μειώσει, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-34 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ «έσφιξαν» την άμυνα τους, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρουν σημαντική διαφορά. Κρατώντας την Δάφνη για πέντε λεπτά «άσφαιρη», και πετυχαίνοντας παράλληλα 12 πόντους, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 34-46. Με την Στάνλεϊ να κάνει μέχρι εκείνο το σημείο ένα ολοκληρωμένο παιχνίδι με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτριες τις Κουϊνόνες και Παυλοπούλου, η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 12, 50-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με Κατσαμούρη, 50-64, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με σερί 9-0 η Δάφνη «ψαλίδισε» την διαφορά, 59-64. Ο Δικέφαλος απάντησε με Χόλιβεϊ σε δύο περιπτώσεις, 63-69. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος κρατούσαν την διαφορά, 67-74, ωστόσο με τρίποντο της Πάτερσον η διαφορά μειώθηκε, 70-74. Δύο λεπτά πριν το τέλος με καλάθι της Στάνλεϊ, η διαφορά επέστρεψε σε «ασφαλή» επίπεδα, 70-76, ενώ στη συνέχεια με καλάθι της Παυλοπούλου ο ΠΑΟΚ έβαλε βάσεις νίκης, 70-78. Το σκορ δεν άλλαξε δραματικά, με τον Δικέφαλο να παίρνει τη νίκη με 74-79.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά, την Κυριακή 19 Δεκεμβρίου και ώρα 14:00, απέναντι στον ΟΣΦΠ στο PAOK Sports Arena, για τον νοκ-άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-34, 50-62, 74-79

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χόλιβεϊ 15, Στάνλεϊ 12, Χαιριστανίδου 6, Μακιτάλο 9(2), Στεφανάκη Ε., Παυλοπούλου 15(1), Κατσαμούρη 6, Τόλη Ε., Κιλαζίδου 3, Κουϊνόνες 13(1)