Ήττα για τον ΠΑΟΚ

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Α.Ο. Λαμίας στο γήπεδο της Μίκρας, γνωρίζοντας την ήττα με 2-3 σετ.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί 5-2 και 7-4 και, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων να μειώσουν τη διαφορά σε 7-6, οι «ασπρόμαυρες» άνοιξαν γρήγορα και πάλι τη διαφορά στους +3 πόντους (10-7). Τα κορίτσια του Δικεφάλου, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους τους, έχτισαν σταδιακά προβάδισμα +6 πόντων (15-9) και, στη συνέχεια, +7 πόντων (17-10). Με το πόδι στο «γκάζι», οι παίκτριες του Δικεφάλου έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-13 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στις αντιπάλους του να προηγηθούν με 0-2, προβάδισμα που διατήρησαν και διεύρυναν στην εξέλιξη του σετ (3-7). Οι «ασπρόμαυρες», παρά τις προσπάθειές αντίδρασης, δεν κατάφεραν να μειώσουν, με τις αντιπάλους να διατηρούν το προβάδισμα των +4 πόντων μέχρι το 9-13, οπότε και άνοιξαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (9-14). Ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε με 5 πόντους μέχρι το 13-18, μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους (16-19 και 17-20). Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυρες» κατάφεραν να μειώσουν στον... πόντο (23-24), χωρίς ωστόσο να φτάνουν στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στις αντιπάλους με 23-25 σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες», μην έχοντας ψυχολογία από την εξέλιξη του δευτέρου σετ, έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί με 0-6 και 1-7. Αν και κατά την εξέλιξη του σετ, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 5-10, σταδιακά κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και τελικά να ισοφαρίσουν σε 11-11. Η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι το 13-13, με τις «ασπρόμαυρες» να παίρνουν προβάδισμα +2 πόντων (16-14). Η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα των +4 πόντων μέχρι και το 22-18, οπότε και οι αντίπαλες με ένα σερί 4-0, ισοφάρισαν σε 22-22. Ο Δικέφαλος, όμως, δεν πτοήθηκε και με ένα σερί 3-0, έκανε το 2-1 σετ με 25-22 σκορ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ, μην κάνοντας ένα καλό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-6, μειώνοντας στη συνέχεια σε 7-8. Με τις αντιπάλους να προηγούνται και πάλι με +3 πόντους (7-10), οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση, μειώνοντας και πάλι στον πόντο (10-11). Σε εκείνο το σημείο, τα κορίτσια του Δικεφάλου δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά αντίθετα έδωσαν το δικαίωμα στις αντιπάλους τους να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά στους +4 πόντους (10-14), με τη διαφορά να κρατάει μέχρι το 12-16, οπότε και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 15-16 και κράτησε τη διαφορά μέχρι 17-18, ισοφαρίζοντας τελικά σε 18-18. Ο Δικέφαλος, στο κρίσιμο σημείο, δεν πήρε τον έλεγχο και επέτρεψε στους αντιπάλους να προηγηθούν και πάλι με +4 πόντους (18-22), ενώ, δεν βρήκε ευκαιρία για την ανατροπή, με το σετ να λήγει με 21-25 (2-2 σετ).

Στο τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ, εδωσε το δικαίωμα στις αντιπάλους να προηγηθούν με 3-8 και 5-10, ωστόσο, με ένα σερί 3-0, μείωσε σε 8-10, με αντίπαλες να προηγούνται και πάλι με 8-13. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο, με το σετ να ολοκληρώνεται με 9-15 και η αναμέτρηση με 2-3 σετ.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος, αν και έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα, δεν διατήρησε τον ίδιο ρυθμό και στα επόμενα σετ δεν διαχειρίστηκε σωστά τις καταστάσεις, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να φτάσει στη νίκη...

ΠΑΟΚ - Α.Ο. Λαμίας: 2-3

Τα σετ: 25-13, 23-25, 25-22, 21-25, 9-15 σε 120'

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 9 (3/7 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Καλαντάτζε 4 (2/15 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 12 (12/28 επ., 19% υπ. - 09% άριστες), Φιντόν 17 (12/32 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ.-46% άριστες), Κογιάρ 19 (14/47 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Λι Ντ. 2 (0/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. - 25% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 3 (3/7 επ., 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 0 (0/4 επ., 42% υπ.-17% άριστες).