Μεγάλη νίκη στην «πρεμιέρα» για τους νέους χάντμπολ!

Κατηγορία: Χάντμπολ Ανδρών

Με μεγάλη νίκη επί της ΑΕΣΧ Πυλαίας με 30-28, άνοιξαν την «αυλαία» του πρωταθλήματος της ΕΣΧΘ οι νέοι του ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος, ο οποίος επενδύει έντονα στα ηλικιακά πρωταθλήματα, αναδεικνύοντας τους αθλητές του μέλλοντος αλλά και του παρόντος, έχει μεγάλες προσδοκίες όσον αφορά το πρωτάθλημα νέων την φετινή περίοδο.

Αυτό φυσικά γίνεται αποδεκτό, και από το γεγονός πως υπάρχουν πέντε αθλητές οι οποίοι συμμετέχουν και προπονούνται με την αντρική ομάδα (Τζωρτζίνης, Παπάζογλου, Γιορανίδης, Βελισσαρίου, Παπαγιώτας).

Στο αγωνιστικό κομμάτι. οι μικροί «Μάγκες» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενοι με πέντε γκολ, 15-10. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, ωστόσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 30-28.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-2, 7-4, 10-6, 13-8, 15-10 (ημχ), 17-13, 20-16, 22-19, 26-21, 29-24, 30-28

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τζωρτζίνης 6, Παπάζογλου 4, Γιορανίδης 6, Βελισσαρίου, Παπαγιώτας 4, Φρειδερίκος 1, Μαρίνος 3, Κατσαπαντέρας, Μαυρουλοσηφάκης, Καρασαββαΐδης, Χατζηλίας 2, Έξαρχος 1, Χατζίδης 3, Γκιαούρης, Δοντάς, Τσαρδάκης