Του στοίχισε η τέταρτη περίοδος...

Στο πλαίσιο της εξ' αναβολής 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Καλαθοσφαίρισης Γυναικών, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό το απόγευμα της Τετάρτης 2 Μαρτίου 2022 στο PAOK Sports Arena, γνωρίζοντας την ήττα με 57-66.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3, κατάφερε να περάσει μπροστά και να πάρει προβάδισμα με 7-3. Η συνέχεια βρήκε τις αντίπαλες να μειώνουν σε 7-6, με τον Δικέφαλο να μη χάνει, όμως, το προβάδισμα, ανοίγοντας στη συνέχεια τη διαφορά στους +4 πόντους (14-10). Η ισοπαλία ήρθε στο 15-15, με τις «ασπρόμαυρες» να κλείνουν την περίοδο, έχοντας το προβάδισμα με 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτριες του Δικεφάλου, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-21, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα «ίσια» με 25-25, με την ισοπαλία να κρατάει ως το 28-28. Οι «ασπρόμαυρες», βασιζόμενες στην δυνατή τους άμυνα, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να ξεφύγει στο σκορ, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με 36-37.

Οι «ασπρόμαυρες» δεν διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο αντίπαλος προηγήθηκε με 39-46. Ωστόσο, οι παίκτες του ΠΑΟΚ, δεν έμειναν άπραγες, καθώς με ένα σερί, ισοφάρισαν σε 50-50. Το εύστοχο τρίποντο των αντιπάλων διαμόρφωσε το σκορ στη λήξη της περιόδου σε 50-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το σερί των αντιπάλων, άφησε πίσω στο σκορ τις «ασπρόμαυρες», οι οποίες παρ' ότι προσπάθησαν σκληρά, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν την ίδια πορεία με το τρίτο δεκάλεπτο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 57-66.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: 57-66

Ημίχρονο: 36-37