Έκλεισε την κανονική διάρκεια με μεγάλη νίκη!

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε στην 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών τον Παναθηναϊκό στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας, όπου και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο Δικέφαλος, ο οποίος παρατάχθηκε με τις: Ιωάννα Πολυνοπούλου, Άννα Καλαντάτζε, Ευαγγελία Μερτέκη, Μιλάγκρος Κογιάρ, Ζουλιέ Φιντόν, Ντα-γιονγκ Λι και λίμπερο την Μαρτίνα Ξανθοπούλου, ξεκίνησε το πρώτο σετ, ορεξάτα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 6-3. Οι «ασπρόμαυρες» στη συνέχεια καθιέρωσαν την κυριαρχία τους ανεβάζοντας την διαφορά, όσο περνούσε ο χρόνος στο σετ, κάνοντας το 22-13.Τελικά ο ΠΑΟΚ έφτασε στη κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17 και άνοιξε το σκορ, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος βρέθηκε πίσω με 5-6, αλλά έτρεξε ένα σερί 4-0 και πήρε τα ηνία με 9-6. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο από την ώρα που πήρε κεφάλι στο σκορ διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα και στα μέσα του σετ έκανε το 19-15. Οι «ασπρόμαυρες» με τρομερή ενέργεια στους τελευταίους πόντους βρήκαν λύσεις στα εμπόδια που τους έβαλαν οι αντίπαλές τους και έκαναν το 25-22 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-8, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 8-8. Οι φιλοξενούμενες, ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έκαναν το 10-17 και 14-21. Ο Δικέφαλος παρά την δύσκολη θέση στην οποία βρέθηκε, επέστρεψε στη διεκδίκησή του σετ και μείωσε στους τέσσερις, 18-22. Τελικά, οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ με 20-25 και μείωσαν σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, οι αμαζόνες του ΠΑΟΚ, βρήκαν ρυθμό από την αρχή και ανάγκασαν την αντίπαλο σε γρήγορο τάιμ-άουτ, στο 9-5. Με το ματς να έχει υψηλό τέμπο ο Δικέφαλος ισοφαρίστηκε, 15-15 αλλά πήρε προβάδισμα εκ νέου με 17-15. Οι φιλοξενούμενες πήραν κεφάλι με 19-20, αλλά οι «ασπρόμαυρες» έτρεξαν ένα σερί 4-0, έκαναν το 23-20 και τελικά το 25-21 για να πάρουν τη καθαρή νίκη με 3-1.

Συμπερασματικά, η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έδειξε στην αυλαία της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος πως είναι έτοιμη για τα Play-offs, καθώς κατέκτησε άλλη μία νίκη, μετά το ματς με τον Άρη, αυτή τη φορά απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του, στις υποχρεώσεις του για τα Play-Offs της Volley League Γυναικών, με το πρόγραμμα να ανακοινώνεται τις επόμενες ημέρες.

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: 3-1