Με ψυχή νικητή στον Τελικό του Πανελληνίου οι Νέοι Υδατοσφαίρισης!

Κατηγορία: Πόλο Ανδρών

Στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος προκρίθηκαν οι Νέοι Άνδρες πόλο του ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 7-3.

Πραγματοποιώντας μία ψυχωμένη εμφάνιση, και παρουσιάζοντας «ατσάλινη» άμυνα, οι παίκτες του Δικεφάλου κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και την διαφορά του σκορ από νωρίς.

Το πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού τελείωσε στο 3-2, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν ως στόχο να τελειώσουν το παιχνίδι στην επανάληψη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ «έσφιξε» την άμυνα του, παίρνοντας παράλληλα σωστές αποφάσεις στην επίθεση. Η δίψα για πρόκριση ήταν έκδηλη στα μάτια των «ασπρόμαυρων», πράγμα που φαίνεται και από το γεγονός πως αμυντικά δέχτηκαν ένα μόλις τέρμα στα δύο τελευταία οκτάλεπτα. Το τελικό 7-3, έδωσε την πρόκριση στον Δικέφαλο.

Η ομάδα του Ευάγγελου Βλαζάκη θα αντιμετωπίσει στον Τελικό τον Πανιώνιο, την Κυριακή 1 Μαΐου και ώρα 19:45.