Ολοκλήρωσε το πρώτο φιλικό κόντρα στην HC Prilep ο ΠΑΟΚ

Τις υποχρεώσεις του στο Διεθνές Τουρνουά «Memorial Mile Neskovski», το οποίο διεξάγεται στα Σκόπια, ξεκίνησε το Χάντμπολ ανδρών του ΠΑΟΚ.

Στο παιχνίδι της «πρεμιέρας», ο Δικέφαλος αντιμετώπισε την HC Prilep, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 28-26.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους ξεσπάσματα στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με 5-1, και τον Δικέφαλο να απαντά, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 5-5. Οι «ασπρόμαυροι» δεν αξιοποίησαν κάποια σουτ στο εξάμετρο, και έτσι επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πάρουν και πάλι διαφορά, 9-5, αναγκάζοντας τον Παναγιώτη Γούσιο σε τάιμ-άουτ. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά στον Δικέφαλο, ο οποίος μείωσε στα δύο τέρματα, 12-10, με το 13-10 να είναι τελικό σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναγιώτης Γούσιος μοίρασε τον χρόνο συμμετοχές σε όλους τους αθλητές του, ενώ το ανεπίσημο ντεμπούτο του έκανε ο Σέρβος τερματοφύλακας, Milos Mojsilov. O Δικέφαλος βρέθηκε πίσω με 23-17 περίπου ένα τέταρτο πριν την λήξη. Σ' εκείνο το σημείο προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του, μείωσε το σκορ, ωστόσο το τελικό 28-26, δεν το έδωσε τη νίκη.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφει το βλέμμα του στο δεύτερο φιλικό απέναντι στην HC Struga, το Σάββατο 27 Αυγούστου και ώρα 12:00.