Δεύτερη νίκη επί της Nafels στην Ελβετία με τον Κόσμο στο πλευρό του!

Το 2Χ2 κόντρα στην Volley Nafels έκανε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας και στην Ελβετία με 1-3, παίρνοντας την πρόκριση στους «32» του CEV Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Κόστα, Ουόλς, Ράπτη, Βουλκίδη, Βαν Ντεν Ντρις, Γιόρνα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος πίεσε πολύ την υποδοχή των Ελβετών χάρη στα εκπληκτικά σερβίς του Ουόλς. Ο Καναδός «μαέστρος» του ΠΑΟΚ με τα σερβίς του έδωσε την ευκαιρία στον Δικέφαλο να πάρει από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 2-8. Με καλό ποσοστό στην υποδοχή (64%) αλλά και στην επίθεση (52%), ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί την διαφορά του σε υψηλά επίπεδα καθόλη την διάρκεια του σετ. Με σταθερούς Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ έκανε με 16-25 το 0-1 στα σετ.

Με την ίδια σύνθεση παρατάχθηκε και στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι να παίζουν σε υψηλό τέμπο. Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε την πολύ κακή υποδοχή των Ελβετών (26%) και «χτυπώντας» με τους Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις έλεγξε το σετ σε όλη του την διάρκεια. Με τον Βέλγο διαγώνιο να ηγείται επιθετικά παίζοντας στο 45%, ο ΠΑΟΚ έκανε εύκολα το 0-2 στα σετ με 15-25, «σφραγίζοντας» από νωρίς την υπόθεση πρόκριση.

Στο τρίτο σετ, και με την πρόκριση να έχει κριθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους αθλητές του. Σ' ένα πολύ κλειστό σετ όσον αφορά τις διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να... τελειώσει το παιχνίδι, με τους Ελβετούς να μειώνουν με 25-23 σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με τους: Ουόλς, Ράπτη, Τακουρίδη, Σωτηρίου, Κόστα, Μπούτο και λίμπερο τον Κοκκινάκη. Με «όπλο» του την επίθεση στο τελευταίο σετ (57%) ο Δικέφαλος δεν μπήκε σε περαιτέρω περιπέτειες, όσον αφορά το τέταρτο σετ. Με Ράπτη, Σωτηρίου και Μπούτο να παίζουν πάνω από 50%, ο ΠΑΟΚ με 18-25 έκανε το 1-3, πανηγυρίζοντας την πρόκριση με δύο νίκες απέναντι στους Ελβετούς.

Την παράσταση έκλεψαν οι φίλοι του ΠΑΟΚ, οι οποίοι βρέθηκαν δίπλα στην ομάδα Βόλεϊ ανδρών, αφήνοντας «άφωνους» τους Ελβετούς με την φωνή και τον παλμό τους.

Ο Δικέφαλος στην φάση των «32» του CEV Challenge Cup θα αντιμετωπίσει την Montana Volley από την Βουλγαρία, σε διπλούς αγώνες.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 22 Οκτωβρίου και ώρα 21:30 στο PAOK Sports Arena, απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης για την 1η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών.