Η μεικτή ζώνη του Ζαφειράκης Νάουσας-ΠΑΟΚ

Οι δηλώσεις του Παναγιώτη Γούσιου, μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ζαφειράκη Νάουσας με 21-24, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier.

«Η παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ μας βοήθησε, σε τέτοιους δύσκολους εκτός έδρας αγώνες τους θέλουμε κοντά μας όταν υπάρχει δυνατότητα. Η παρουσία φιλάθλων στα γήπεδα είναι κάτι που έχουμε στερηθεί τα τελευταία δύο χρόνια. Σίγουρα και ο κόσμος του Ζαφειράκη Νάουσας έδωσε ένα έξτρα κίνητρο στην ομάδα, θεωρώ ότι και οι δύο ομάδες είχαν πολύ καλή υποστήριξη από την κερκίδα. Περιμέναμε πως η αναμέτρηση θα είναι δύσκολη, η Νάουσα είναι μία πάρα πολύ καλή ομάδα, ειδικά εντός έδρας. Ήταν το πρώτο παιχνίδι που έπαιζε πλήρης στο γήπεδο της και το περιμέναμε πως δεν θα είναι εύκολο. Στο πρώτο ημίχρονο είμασταν πολύ καλοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, στο δεύτερο χάσαμε την συγκέντρωση μας για ένα μεγάλο διάστημα. Είναι σημαντικό το γεγονός πως στα τελευταία δέκα λεπτά διαχειριστήκαμε σωστά τις κρίσιμες καταστάσεις του παιχνιδιού και καταφέραμε να κάνουμε πέντε στις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα. Προέχουν οι δύο ευρωπαϊκές αναμετρήσεις και θα προσηλωθούμε εκεί. Ωστόσο το επόμενο εγχώριο ματς είναι με την ΑΕΚ στην έδρα μας, θα είναι ένα ντέρμπι κορυφής και θα διεκδικήσουμε τη νίκη. Εμείς έχουμε ένα στιλ παιχνιδιού, θεωρώ ότι έχουμε καλή ομοιογένεια παρότι είχαμε πολλές νέες προσθήκες, έχουμε παίκτες με ποιότητα».