Αφεντικό!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Μπάσκετ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στις Συκιές του Παναθλητικού με 57-79, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Κιλαζίδου, Τζετ-Ουίλσον, Κολλάτου, Καρλάφτη και Ουίλιαμς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο για τον ΠΑΟΚ, από τα χέρια της Τζετ-Ουίλσον, 0-3, με την Αμερικανίδα γκαρντ να πετυχαίνει και το δεύτερο καλάθι του Δικεφάλου στο παιχνίδι, 2-5. Ο Παναθλητικός ισορρόπησε το παιχνίδι, 7-7, ωστόσο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της Τζετ-Ουίλσον ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα, 7-11. Οι γηπεδούχες κυνηγούσαν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο το σκορ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει διαχείριση του προβαδίσματος μέχρι και το τελικό 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με 0-4 σερί με δύο βολές της Καρλάφτη και καλάθι της Θεοδώρου, 12-21, ενώ στη συνέχεια με τρεις βολές της Κολλάτου πήρε διψήφιο προβάδισμα, 14-24. Ο Παναθλητικός έβγαλε αντίδραση και παίρνοντας συνεχόμενους πόντους από την Ρόμπινσον, 28-28. Ο ΠΑΟΚ έβαλε την μπάλα... μέσα με καλάθι της Ουίλιαμς, 28-30, με τις αντίπαλες να απαντούν με 5-0 σερί, 33-30, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Παναθλητικός ξεκίνησε με 6-0 σερί, εκμεταλλευόμενος την κούραση του Δικεφάλου, 39-32. Η Κιλαζίδου απάντησε με τρίποντο, 39-35, με την Ρόμπινσον να ανεβάζει και πάλι την διαφορά, 42-35. Η συνέχεια ήταν «ασπρόμαυρη» υπόθεση καθώς με Τζετ-Ουίλσον, Ουίλιαμς και Κολλάτου, ο ΠΑΟΚ έκανε 0-10 σερί παίρνοντας ξανά το προβάδισμα, 42-45. Ο Παναθλητικός αντέδρασε με 4-0 σερί, 46-45, με τον Δικέφαλο να ισορροπεί στη συνέχεια το παιχνίδι με καλάθι της Κατσαμούρη, 50-50. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 52-50.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, μπορεί ο Παναθλητικός να βρήκε πρώτος καλάθι, 54-50, ωστόσο η συνέχεια ανήκε ξεκάθαρα στον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του, παίζοντας υποδειγματικά παράλληλα στην επίθεση, συστατικά τα οποία τον οδήγησαν σ' ένα μοναδικό 0-19 σερί, 54-69. Από κείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του. Το τελικό 57-79 έδωσε την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος συνεχίζει στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Φυσικά, ιδιαίτερη αναφορά στον κόσμο του ΠΑΟΚ, ο οποίος έδωσε το «παρών» στο ΔΑΚ Επταπυργίου, βοηθώντας τα μέγιστα την προσπάθεια των παικτριών του Δικεφάλου.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Άγγελου Αγγελίδη, την Κυριακή 13 Νοεμβρίου και ώρα 13:00, στο PAOK Sports Arena, απέναντι στον Εύνικο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 52-50, 57-79

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 3 (1), Κιολέγλου, Θεοδώρου 10 (1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη 2, Ουίλιαμς 12, Τζετ-Ουίλσον 29 (4), Καρλάφτη 16 (2), Κολλάτου 7 (1).