Σαν στο σπίτι του!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις τους στην Volleyleague γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Μίκρα του Άρη με 1-3, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Τσιόγκα, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Κυρίαρχος μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα, 5-8, χάρη στην καλή παρουσία των ακραίων του και τα λάθη του αντιπάλου. Έχοντας σταθερά το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να αυξάνει ακόμα περισσότερο την διαφορά, όντας στα μέσα του σετ, μετά από μπλοκ της Κάφρεϊ στην Τσούμπα, μπροστά με πέντε, 11-16. Με το μπλοκ του Δικεφάλου να λειτουργεί καλά, και με τις Στράντζαλη και Κάφρεϊ σε... κέφια, η διαφορά σε κομβικό σημείο «άνοιξε» ακόμα περισσότερο, 15-21, με το σετ να καταλήγει δίκαια στον ΠΑΟΚ με 18-25, 0-1.

Καλύτερα μπήκε και στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, έχοντας μία μικρή διαφορά από νωρίς, 6-8, την οποία επέκτεινε στα μέσα του σετ, 12-16. Σ' εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος «μπλόκαρε» επιθετικά και με δικά του λάθη έβαλε τον Άρη στο παιχνίδι, 15-16. Στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, 20-20, με τους τελευταίους πόντους να μοιράζονται σε αμφότερες τις ομάδες, το σετ οδηγήθηκε σε... παράταση, 24-24. Στην... παράταση οι αντίπαλοι πήραν... κεφάλι, 26-25, κατακτώντας το σετ μετά από αμφισβητούμενη φάση σε επίθεση της Κρολ, 27-25, 1-1.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ, με τις παίκτριες του Δικεφάλου να μην θέλουν να αφήσουν περιθώριο αντίδρασης στις παίκτριες του Άρη. Στα μέσα του σετ, ο ΠΑΟΚ με Κρολ και Πολυνοπούλου πήρε σημαντική διαφορά, 8-16, στην οποία «έχτισε» επάνω. Με συνεχόμενα λάθη του ΠΑΟΚ οι αντίπαλες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σετ, 15-21, ωστόσο ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση στα κρίσιμα σημεία, παίρνοντας άνετα το σετ με 17-25, 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι και συνεχίσει αήττητος τις υποχρεώσεις του. Αφήνοντας πίσω του όποιες... προκλήσεις του παρουσιαστήκαν, ο Δικέφαλος με τρομερό βόλεϊ δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιος θα πάρει το τρίποντο. Έτσι με 20-25, οι «ασπρόμαυρες» έκαναν το 1-3 και παράλληλα το 6Χ6 στο πρωτάθλημα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 26 Νοεμβρίου και ώρα 17:00, εντός έδρας κόντρα στον ΖΑΟΝ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.