Η μεικτή ζώνη του Αναγέννηση Άρτας-ΠΑΟΚ mαteco

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών
Οι δηλώσεις του Δημήτρη Πελεκίδη, μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ mαteco επί της Αναγέννηση Άρτας με 23-27, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

«Γνωρίζαμε εξαρχής ότι θα είναι μία δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση, απέναντι σε μία ομάδα η οποία έχει σημαντική βελτίωση αγώνα με αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδανικές συνθήκες για εμάς καθώς προηγηθήκαμε με 0-4. Μετέπειτα, δεχθήκαμε συνεχόμενες επιθέσεις και σε συνδυασμό με κάποια λάθη που κάναμε, αποκτήσαμε έναν αδικαιολόγητο εκνευρισμό και βρεθήκαμε πίσω κατά ένα τέρμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε την άμυνα μας και προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι, κάτι το οποίο αποδεικνύεται και από τα μόλις οκτώ γκολ που δεχθήκαμε. Ωστόσο ήμασταν ανυπόμονοι σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, γιατί η ομάδα προσπαθεί και θέλει να κερδίζει, αυτό είχε ως αποτέλεσμα ενώ πολλές φορές παίρναμε τις μπάλες, δεν ολοκληρώναμε σωστά τις φάσεις, είχαμε χαμένες επιθέσεις. Η ομάδα στο σημείο που χρειάστηκε έδειξε τον χαρακτήρα της για ακόμη μία φορά, είχε την συγκέντρωση και την ηρεμία που έπρεπε. Πήραμε ακόμη μία νίκη, η ποια είναι πολύ σημαντική για την συνέχεια του Πρωταθλήματος. Πλέον, θα ξεκουραστούμε και θα προετοιμαστούμε για τις δύο ευρωπαϊκές αναμετρήσεις τις οποίες έχουμε το προσεχές διάστημα και τις περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία. Θα ήθελα να προσθέσω πως η παρουσία του κόσμου του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο μας έδωσε πολύ ενέργεια και αυτοπεποίθηση και οδήγησε τα κορίτσια στην νίκη, τους θέλουμε συνεχώς δίπλα μας ώστε να παλεύουμε όλοι μαζί».