Κακή... παρένθεση

Για την 10η αγωνιστική της Handball Premier, o ΠΑΟΚ υποδέχτηκε την Κυριακή 27 Νοεμβρίου, στο «Σπίτι του Χάντμπολ», τον Διομήδη Άργους, γνωρίζοντας την ήττα με 20-26.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γκιγκόφ, Παπάζογλου, Λαδάκης, Τζωρτζίνης, Δ. Τριανταφυλλίδης, Τσαμουρίδης, Ελευθεριάδης.

Στο πρώτο μέρος ο Διομήδης ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τον Τσιγαρίδα, και ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, 2-5. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε το παιχνίδι, με τον Γιώργο Ελευθεριάδη επιθετικά και τον Γκιγκόφ αμυντικά να ηγούνται, 8-8. Ύστερα από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με την ομάδα του Άργους να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 10-11. Στα τελευταία λεπτά, ο Δικέφαλος δεν είχε καλή αμυντική συμπεριφορά, ο Διομήδης το εκμεταλλεύτηκε αυτό, με το πρώτο μέρος να τελειώνει στο 11-14.

Στο δεύτερο μέρος, μπορεί ο ΠΑΟΚ να ήταν εκείνος που πέτυχε πρώτος γκολ, 12-14, ωστόσο ο Διομήδης «απάντησε» με 0-3 σερί, 12-17. Εμφανίζοντας νευρικότητα στο παιχνίδι του, χάνοντας παράλληλα πολλά σουτ από τα έξι μέτρα, ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει, 16-18. Ο Διομήδης κρατούσε το προβάδισμα, 18-20, το οποίο επέκτεινε σε κομβικό σημείο, 18-22. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με το τελικό 20-26, να μην δίνει τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, απέναντι στα Βριλήσσια, για την 11η αγωνιστική της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 6-7, 8-8, 10-11, 11-14 (ημχ), 12-17, 14-17, 15-18, 17-20, 19-22, 20-26

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 3, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 1, Παπάζογλου 3, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 1, Καβουσανάκης 5, Δ. Τριανταφυλλίδης 2, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Βελισσαρίου.