Τον «έλιωσε» στο... καυτό Παλατάκι!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο ΠΑΟΚ στην Volleyleague γυναικών, επικρατώντας του ΟΣΦΠ στο PAOK Sports Arena με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Στράντζαλη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Με τον ΠΑΟΚ να εμφανίζει δύο πρόσωπα στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί στους πρώτους πόντους με τον ΟΣΦΠ να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 7-8. Με καλή υποδοχή και σταθερή Κούμπουρα, ο ΟΣΦΠ αύξησε το προβάδισμα του στα μέσα του σετ, 12-16, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με τις ακραίες του ΠΑΟΚ να δίνουν λύση, ο Δικέφαλος έδειξε το καλό του πρόσωπο και επέστρεψε στο σετ, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν σε κομβικό σημείο από κοινή αφετηρία, 20-20. Σ' εκείνο το σημείο, με Κρολ να παίρνει το μπλοκ-άουτ, και άσσο την Βεργίδου, ο ΠΑΟΚ έκανε 2-0 σερί, μεταφέροντας το άγχος στον ΟΣΦΠ, 22-20. Με Στράντζαλη και Κάφρεϊ να αναλαμβάνουν δράση στα δύσκολα, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 1-0 με 25-21.

Κυρίαρχος μπήκε στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, 8-5. Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, με τον Δικέφαλο ωστόσο να συνεχίζει να έχει μία μικρή υπεροχή, 16-15. Με τον Κόσμο να μπαίνει στην... εξίσωση, οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πήραν την απαραίτητη ώθηση, πατώντας το «γκάζι» σε κομβικό σημείο, 21-18. Ο ΟΣΦΠ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στις... ορέξεις των παικτριών του Φενόλιο, με το 25-19 να δίνει το 2-0 στον ΠΑΟΚ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για διαφορετικό σκοπό. Ο μεν ΠΑΟΚ για να τελειώσει το παιχνίδι, και ο δε ΟΣΦΠ για να παραμείνει σε αυτό... ζωντανός. Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα στην αρχή, 8-7, ωστόσο ο ΟΣΦΠ έκανε την ανατροπή στα μέσα, 15-16. Οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν με 2-0 σερί, παίρνοντας το προβάδισμα, 17-16. Με «καυτή» Κρολ, ο ΠΑΟΚ επέκτεινε το προβάδισμα του σε κομβικό σημείο, 20-17, ωστόσο ο ΟΣΦΠ με 0-3 σερί ισοφάρισε, 20-20. Με Κρολ από την πλευρά του ΠΑΟΚ και Σάλας από του ΟΣΦΠ, οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο τέλος, 22-22. Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του σετ, με τον ΠΑΟΚ να έχει ματς μπολ, 24-23, το οποίο «έσβησε» η Σάλας με μπλοκ, στέλνοντας το σετ σε... παράταση, 24-24. Με επίθεση της Κάφρεϊ και άσσο της Μπλάνκο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0, και πήρε τη νίκη με 3-0 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, κόντρα στην Λαμία, εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.