Στην Θεσσαλονίκη για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στην Αθήνα, όπου και αντιμετώπισε το απόγευμα της 5ης Δεκεμβρίου τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 σετ.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Κόστα, Βουλκίδη, Ράπτη, Βαν Ντεν Ντρις, Ουόλς και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα στην αρχή με επιθέσεις του Γιόρνα και καλά σερβίς του Βαν Ντεν Ντρις. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στον πόντο, 8-9, με τον Δικέφαλο να απαντά με επίθεση Ράπτη και μπλοκ του Βαν Ντεν Ντρις στον Ερνάντεζ, 8-11. Με συνεχόμενα μπλοκ από τον Κόστα, ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει την διαφορά στα μέσα του σετ, 12-16. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 14-16, ο Μιλενκόσκι κάλεσε τάιμ-άουτ, το οποίο λειτούργησε ευεργετικά. Ο ΠΑΟΚ με 0-3 σερί πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα, 14-19, με τον Ουόλς να είναι καθοριστικός. Στην τελική ευθεία οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο, 20-22, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν ψύχραιμος και με 21-25 πήρε το πρώτο σετ, 0-1.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας από τα καλά σερβίς του Γιόρνα σημαντικό προβάδισμα, 3-7, το οποίο ανάγκασε τον Ανδρεόπουλο σε γρήγορο τάιμ-άουτ. Αυτό δεν ήταν κάτι το οποίο πτόησε τον Γιόρνα, ο οποίος πήρε και νέο άσσο μετά το τάιμ-άουτ, 3-8. Με τον Γιάκομπσεν στο σερβίς ο Παναθηναϊκός μείωσε το σκορ, 8-11, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δεν άφηνε την διαφορά των τριών πόντων να ξεφύγει από τα χέρια του, με επιθέσεις των Βαν Ντεν Ντρις και Γιόρνα, 13-16. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση του, έχοντας Γιόρνα και Βαν Ντεν Ντρις σε καλή μερα, 16-23. Ο Ερνάντεζ με δύο δικούς του μείωσε για τον Παναθηναϊκό, 19-23, με τον Μιλενκόσκι να καλεί σε τάιμ-άουτ. Ο Δικέφαλος συνήλθε και με άσσο του Βαν Ντεν Ντρις τελείωσε το δεύτερο σετ, 19-25, 0-2.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με συνεχόμενους άσσους από Βαν Ντεν Ντρις και Βουλκίδη, 1-5, αναγκάζοντας τον Ανδρεόπουλο σε τάιμ-άουτ. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει ένα προβάδισμα τριών πόντων, μέχρι και το σημείο στο οποίο πήγε στο σερβίς ο Γιάκομπσεν, 11-12. Με Γιόρνα ο ΠΑΟΚ έβγαλε τον Δανό πασαδόρο του Παναθηναϊκού από το σερβίς, 11-13, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Βαν Ντεν Ντρις, ο οποίος με δύο άσσους αύξησε την διαφορά, 12-16. Με τον Ουόλς να ενεργοποιεί τον Κόστα στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ αύξησε ακόμα περισσότερο την διαφορά, 13-18. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε μία μικρή διακοπή που υπήρξε μετά από αψιμαχία των Βουλκίδη και Ρανγέλ, μειώνοντας στους δύο, 17-19. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα, και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Βαν Ντεν Ντρις, πήρε σημαντικό προβάδισμα, 17-21, το οποίο ανάγκσε τον Ανδρεόπουλο σε τάιμ-άουτ. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με άσσο του Κοβάρ σε κρίσιμο σημείο, έφερε το σετ στα ίσια, 23-23. Ο Ιταλός ακραίος του Παναθηναίκού σημάδεψε άουτ στην επόμενη προσπάθεια, 23-24. Ο Ερνάντεζ με δύο δικές του επιθέσεις έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, 25-24, και ο Πετρέας με άσσο έκανε το 26-24, 1-2.

Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ψυχολογία που πήραν από την κατάκτηση του τρίτου, με τον Ερνάντεζ να ανεβάζει την απόδοση του. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μείνει στο σετ, 10-7, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα στο τέταρτο σετ «έχανε έδαφος», 18-13. Σ' εκείνο το σημείο ο Μιλενκόσκι πέρασε στο παιχνίδι τους Ηλία και Μπούτο, με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να έχει ήδη στο μυαλό του το τάι-μπρέικ. Δίχως να αλλάξει κάτι στους τελευταίους πόντους, ο Παναθηναϊκός με 25-16 έστειλε το παιχνίδι σε πέμπτο σετ, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ, ο Παναθηναϊκός πήρε ώθηση από το μομέντουμ, κάνοντας καλό ξεκίνημα με μπροστάρη τον Ερνάντεζ, 4-0. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να επιστρέψει, και μείωσε στους δύο πόντους με Βαν Ντεν Ντρις, 6-3, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να αυξήσουν το προβάδισμα σε κομβικό σημείο, 12-6. Η εικόνα του πέμπτου σετ δεν άλλαξε, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει την ήττα με 3-2.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, εκτός έδρας, κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της  Volleyleague.