Ανανεώνει το... ραντεβού του για το Σούπερ Καπ

Κατηγορία: Βόλεϊ Ανδρών

Για τον επαναληπτικό αγώνα της προημιτελικής φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Γιόρνα, Κόστα, Ουόλς, Βουλκίδης, Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτης και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Στο πρώτο σετ μπορεί ο Παναθηναϊκός να ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα, 5-9, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έβγαλε χαρακτήρα και μείωσε το σκορ, παίρνοντας σημαντικούς από τα άκρα του, 14-15. Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 16-17, το οποίο ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ, 18-18. ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός εναλλάσσονταν στο σκορ, πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι την... παράταση, 24-24. Εκεί, με επίθεση Γιόρνα ο Δικέφαλος πήρε το πρώτο του σετ μπολ, το οποίο «υπέγραψε» ο Κόστα με «πέναλτι» στο φιλέ, 26-24, 1-0.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη και του δεύτερου σετ, στο οποίο οι δύο ομάδες προσέφεραν μοναδικό θέαμα. Χέρι-χέρι πήγαιναν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στους πρώτους πόντους, 6-6. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» πήραν ένα μικρό προβάδισμα πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟΚ, 12-15. Το προβάδισμα των τριών πόντων παρέμενε μέχρι το 17-20, με τον ΠΑΟΚ να φέρνει το σετ στα ίσια, 23-23. Οι πόντοι των επόμενων επιθέσεων μοιράστηκαν, με το δεύτερο σετ να οδηγείται και αυτό σε «παράταση», 24-24. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με άσσο του Ερνάντεζ ισοφάρισαν σε 1-1 με 25-27.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ, έχοντας από νωρίς ένα προβάδισμα τριών πόντων, 4-7, το οποίο συνέχισε να διατηρεί, 10-13. Η εικόνα του σετ δεν άλλαζε, μέχρι την καλή περιστροφή του ΠΑΟΚ. Όταν πήγε ο Ουόλς στο σερβίς ο Δικέφαλος πίεσε την υποδοχή των αντιπάλων του, παίρνοντας συνεχόμενους πόντους, οι οποίοι τον επανάφεραν στο παιχνίδι, 21-22. Ο Καναδός σ' εκείνο το σημείο αστόχησε, 21-23, και ο Παναθηναϊκός απάντησε με 0-2 σερί, κατακτώντας το σετ με 21-25, 1-2.

Στο τέταρτο σετ, η διαφορά ξέφυγε από νωρίς, με τον Δικέφαλο να προσπαθεί, μέσα και από εναλλαγές προσώπων, να επιστρέψει, ωστόσο αυτό δεν ήταν δυνατό. Στην τελική ευθεία ο Παναθηναϊκός είχε διψήφια διαφορά, 11-21, κερδίζοντας το παιχνίδι με 1-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, την Τετάρτη 4 Ιανουαρίου και ώρα 19:15, στο Βαρδινογιάννειο Αθλητικό Κέντρο Κρήτης, απέναντι στον Παναθηναϊκό, για το Σούπερ Καπ.