Ψυχή, ανατροπή, και μεγάλη νίκη στο Μαρούσι!

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο Μαρούσι του Παναθηναϊκού με 2-3, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν «κρύες» στην αναμέτρηση και οι αντίθετα οι αντίπαλες τους μπήκαν δυναμικά. Ο ΠΑΟΚ είχε «λειψυδρία» στην επίθεση κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχες χτίζοντας ένα προβάδισμα από νωρίς πηγαίνοντας στο 9-3. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το υπόλοιπο του πρώτου σετ και με την διαφορά των πόντων να πηγαίνει στους δέκα στο 16-6. Οι γηπεδούχες φτάνοντας στο 25-13, έκαναν το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι φτάνονται έτσι το 8-8. Μετέπειτα ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων πηγαίνοντας το σκορ στο 16-13, οι «ασπρόμαυρες» απάντησαν ισοφαρίζοντας σε 18-18. Μέχρι την ολοκλήρωση του σετ το σκορ πήγαινε πόντο- πόντο αγγίζοντας μάλιστα το 26-26. Ο Παναθηναϊκός κάνοντας το 28-26, πήγε στο 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος έβγαλε αντίδραση παίζοντας ωραίο βόλεϊ. Το σκορ και πάλι έφτασε στο 8-8 και στη συνέχεια στο 12-12. Από εκεί κα πέρα ο ΠΑΟΚ με ένα σερί τεσσάρων πόντων πήγε στο 12-16 και συνέχισε να έχει το προβάδισμα φτάνοντας στο 21-23. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν σε 2-1, με το σετ να ολοκληρώνεται με 23-25.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο τέταρτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε μία μικρή διαφορά, 9-7. Στα μέσα του σετ ο Δικέφαλος προσπαθούσε να ισοφαρίσει, ωστόσο οι γηπεδούχες είχαν «χτίσει» διαφορά, 16-12. Σ' εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του, δημιουργώντας πρόβλημα στον Παναθηναίκό, και έτσι κατάφερε σε κομβικό σημείο να φέρει το σετ στα ίσια, 18-18. Με Κρολ και λάθος Παναθηναϊκού ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων, 21-23. Με Στράντζαλη ο ΠΑΟΚ πήρε το πρώτο σετ μπολ, 22-24, για να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ με 22-25, 2-2.

Στο τάι-μπρέικ ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας σημαντικές μπάλες από την Κρολ. Η αλλαγή τερέν έβρισκε τον Δικέφαλο μπροστά με τρεις πόντους, 5-8. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και έφερε το πέμπτο σετ σε ισορροπία, 10-10, βάζοντας του «φωτιά». Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραιμία του, έβγαλε ψυχή και έφυγε νικητής από το Μαρούσι με 2-3.

1ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-13
2ο σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 28-26
3ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 10-8, 16-12, 19-21, 22-25
5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 14-16

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16) σε 128'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (10/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανάε 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 52% υπ. - 21% άριστες), Γκρότους 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 27 (25/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 13 (5/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. - 28% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιο, Μεταξά, Μερκούρη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 23 (20/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 12% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. - 4% άριστες), Μπλάνκο 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. - 5% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου (40% υπ. - 40% άριστες), Τερζόγλου.