Η μεικτή ζώνη του ΠΑΟΚ mαteco-ΑΕΠ Πανοράματος

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών
Οι δηλώσεις του Δημήτρη Πελεκίδη, μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ mαteco επί της ΑΕΠ Πανοράματος με 51-33, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ γυναικών.

«Καταρχάς να ευχηθώ σε όλες, σε όλους και σε όλες τις ομάδες, χωρίς τραυματισμούς και αυτό είναι το πιο σημαντικό όσο και αν ακούγεται τετριμμένο. Ο σημερινός αγώνας είχε ένα ευρύ σκορ, φυσικά αυτό έχει σχέση με τον ρυθμό του ματς και από τις δύο ομάδες. Αντιμετωπίσαμε το Πανόραμα, το οποίο τρέχει χωρίς σκοπιμότητα στο παιχνίδι του, προσπαθεί να τρέξει για 60 λεπτά ανεξαρτήτως αντιπάλου. Αυτός είναι και ο λόγος που το τέμπο του αγώνα ήτα πάρα πολύ υψηλό,  φυσικά τα 33 γκολ που δεχθήκαμε μας προβληματίζουν. Πιο πολύ μας προβλημάτισε το πρώτο ημίχρονο στο μεγαλύτερο μέρος του οποίου ήμασταν κακοί στο αμυντικό κομμάτι, ενώ είχαμε επαφές δεν είχαμε σωστά τελειώματα στην άμυνα μας. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έσφιξε η άμυνα στο διάστημα που χρειάστηκε, πήραμε μπάλες και βγήκαμε στο ενδιάμεσο, από εκεί και πέρα άνοιξε ο ρυθμός του αγώνα. Είναι σημαντικό μετά την διακοπή η ομάδα να μπορέσει να ξαναβρεί ρυθμό γιατί δεν είναι εύκολο, δεν πατάς ένα κουμπί και ξαναβρίσκεις ρυθμό. Το ίδιο ισχύει και για την άμυνα φυσικά, η αλήθεια είναι ότι η απουσία της  Γκρμπάβσεβιτς αλλάζει τις ισορροπίες. Παρ’ όλα αυτά, δουλεύουμε κάθε μέρα στο γήπεδο για να μπορέσουμε να βρούμε τις ισορροπίες και να μπορούμε να έχουμε καλά σχήματα. Όλο αυτό μας προετοιμάζει για το Final-4, το οποίο ούτως ή άλλως είναι ο στόχος μας αυτή την στιγμή».