Φιλική νίκη επί του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0

Φιλική νίκη επί του Αριστοτέλη Σκύδρας πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena με 3-0.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Βαν Ντεν Ντρις, Ράπτη, Ουόλς, Γιόρνα, Βουλκίδη, Σκέντρου και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε την διακοπή του πρωταθλήματος, βάζοντας στο πρόγραμμα του φιλικούς αγώνες, στους οποίους θα βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα, ενώ θα διατηρήσει την αγωνιστική του φόρμα.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ πίεσε την υποδοχή του Αριστοτέλη, κρατώντας παράλληλα την δική του σε υψηλά ποσοστά (71%), πράγμα το οποίο του έδωσε το προβάδισμα από νωρίς, 16-10. Με καλά ποσοστά στην επίθεση (63%), οι «ασπρόμαυροι» δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με την ίδια επτάδα, και παρουσίασε ακόμα καλύτερο πρόσωπο, βάζοντας στο παιχνίδι του και το μπλοκ. Ο Ουόλς μοίρασε το παιχνίδι σωστά σε κέντρο και άκρα, με τον ΠΑΟΚ να ανεβαίνει όλο και περισσότερο στην διάρκεια του σετ. Στην τελική ευθεία οι «ασπρόμαυροι» είχαν καλό προβάδισμα, 21-16, το οποίο με σερί 4-0 τους έδωσε και το σετ, 25-16, 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, περνώντας στο παιχνίδι τους Τακουρίδη και Σωτηρίου. Με πολύ καλή υποδοχή (72%) και εξίσου καλή επίθεση (78%), ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια του σετ. Ο Αριστοτέλης δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 3-0 με 25-19.

Μετά το τέλος των τριών σετ, οι δύο ομάδες έπαιξαν και ένα τέταρτο στα 15, το οποίο κέρδισε ο Αριστοτέλης με 11-15.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-16, 25-19)