Τίποτα δεν τις σταματά!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της Θέτιδας Βούλας με 3-0, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε στην διάθεση του τις Ξανθοπούλου, Στράντζαλη και Τσιόγκα, παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Βεργίδου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κάφρεϊ, Κλέπκου, Κρολ και λίμπερο την Παπαδοπούλου.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα από νωρίς. Με συνεχόμενους πόντους της Κρολ ο Δικέφαλος δημιούργησε μία διαφορά τριών πόντων, 8-5, την οποία η Θέτιδα ισοφάρισε, 9-9. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του παίρνοντας στα μέσα του σετ μία διαφορά πέντε πόντων, 15-10, ωστόσο η Θέτιδα έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε, 16-16. Με την Κρολ σε καλή μέρα, οι «ασπρόμαυρες» ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους, παίρνοντας σημαντική διαφορά σε κομβικό σημείο, 22-19. Εκεί επάνω οι παίκτριες του Φενόλιο «έχτισε» την κυριαρχία τους, κατακτώντας το σετ με 25-21, 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι και το 11-11, πηγαίνοντας χέρι-χέρι. Σ' εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος ανέβασε την απόδοση του, και με πόντους από Κρολ και Κλέπκου πήρε προβάδισμα, 15-12. Η Θέτιδα προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε, με τον ΠΑΟΚ να βγάζει το καλό του πρόσωπο, 20-14. Ο ΠΑΟΚ έλεγξε το σετ και με 25-17 έφτασε στο 2-0.

Στο τρίτο σετ οι παίκτριες του ΠΑΟΚ μπήκαν αποφασισμένες να τελειώσουν το παιχνίδι. Η ομάδα της Θέτιδας προσπάθησε να μειώσει έχοντας επαφή με το σκορ μέχρι και το 13-13. Μετά από κείνο το σημείο οι «ασπρόμαυρες» πάτησαν... γκάζι, ανεβάζοντας την διαφορά στα τέλη του σετ, 21-16. Η Θέτιδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά και το τρίτο σετ με 25-18, 3-0.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, το Σάββατο 28 Ιανουαρίου και ώρα 17:00, εκτός έδρας, κόντρα στο Αιγάλεω.

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-21
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-17
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-18

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-17, 25-18) σε 68'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 47 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (6/13 επ.), Κρολ 17 (17/42 επ.), Κλέπκου 4 (2/7 επ., 2 άσσοι, 73% υπ.-53% άριστες), Βεργίδου 4 (4 άσσοι), Κάφρεϊ 18 (14/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ.-56% άριστες), Μπλάνκο 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδοπούλου (λ, 61% υπ.-44% άριστη), Γαργάλα (λ) .

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 8 (8/30 επ.), Χέιντεν 10 (6/18 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 55% υπ.-36% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (3/9 επ.), Σιρίνινα 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Χάρντεμαν 8 (3/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 28% υπ.-26% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 30% υπ.-20% άριστες), Γαροφαλλάκη, Παυλοπούλου.