Με καρδιά «πρωταθλητή» υπέταξε την ΑΕΚ στο «Παλατάκι» με 3-1!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της Volley League γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στο PAOK Sports Arena της ΑΕΚ, με 3-1 σετ.

Έχοντας να διαχειριστεί τις απουσίες των Βεργίδου, Κάφρεϊ και Στράντζαλη, ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Ηλιοπούλου, Μπλάνκο, Πολυνοπούλου, Κλέπκου, Μερτέκη, Κρολ και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

«Μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, 3-7. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και μείωσε, 9-11, η ΑΕΚ απάντησε και αύξησε την διαφορά, 11-15, ωστόσο και πάλι με «ασπρόμαυρο» σερί η διαφορά μειώθηκε στον πόντο, 15-16. Από κείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Δικέφαλο να τα δίνει όλα για την κατάκτηση του σετ, αλλά την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα του ενός πόντου. Σ' ένα άκρως οριακό πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ με μπλοκ στην Σίλβα μείωσε, 23-24, ωστόσο η ΑΕΚ με 23-25 έκανε το 0-1.

Σετ με δύο όψεις ήταν το δεύτερο. Η ΑΕΚ μπορεί να ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα και πήρε σημαντική διαφορά στα μέσα του, 9-16, ωστόσο από το 12-19 και μετά το... σκηνικό άλλαξε. Με την Λιάγκη να δημιουργεί τρομερά προβλήματα στην υποδοχή της «Ένωσης», ο Δικέφαλος έτρεξε τρομερό σερί 8-0 και πήρε το προβάδισμα, 20-19. Με πραγματική κατάθεση ψυχής, ο ΠΑΟΚ πήρε την ψυχολογία υπέρ του, κατακτώντας με άσσο της Μπλάνκο το δεύτερο σετ με 25-21, 1-1.

Με ψυχολογία από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο Δικέφαλος έκανε ό,τι ήθελε στο... τάραφλεξ, έχοντας σε τρομερή μέρα την αρχηγό του, Ευαγγελία Μερτέκη, η οποία πήρε επάνω της τις δύσκολες επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ «έχτιζε» το προβάδισμά του από το 14-11 και έπειτα, βάζοντας δύσκολα στις παίκτριες της ΑΕΚ, οι οποίες έμοιαζαν... χαμένες. Στην τελική ευθεία οι «ασπρόμαυρες» είχαν σαφές προβάδισμα, 22-17, το οποίο τις έδωσε «φτερά» για το τελικό 25-21, πράγμα που έκανε το 2-1 και έδωσε την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας στον ΠΑΟΚ και μαθηματικά.

Κατάθεση ψυχής και στο τέταρτο σετ για τις παίκτριες του ΠΑΟΚ, οι οποίες μπήκαν στο σετ με σκοπό να τελειώσουν την... δουλειά. Με ώριμες αποφάσεις στις επιθετικές επιλογές και πίεση στην υποδοχή της ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι από τα μέσα του σετ διαφορά, 14-10, την οποία στην τελική ευθεία την αύξησε, 18-12. Οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση, και έκαναν ένα σερί 0-9, 18-21, ωστόσο ο Δικέφαλος πάλεψε και έστειλε το σετ σε... παράταση, 24-24. Εκεί, ο ΠΑΟΚ έβγαλε μέταλλο, πίεσε την ΑΕΚ και πήρε το σετ με 26-24, κάνοντας το 3-1.

1ο σετ: 3-8, 13-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 5-8, 9-16, 21-20, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-21
4ο σετ: 8-4, 16-11, 18-21, 26-24

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-21, 25-21, 26-24) σε 104'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρολ 5 (5/21 επ.), Μερτέκη 22 (19/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.-24% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου 13 (11/25 επ., 2 άσσους, 53% υπ.-44% άριστες), Μπλάνκο 15 (11/13 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-44% άριστη), Αρμουτσή 2 (2/3 επ,.), Λιάγκη 8 (6/22 επ., 2 άσσους).

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (5/25 επ., 2 άσσους, 38% υπ.-35% άριστες), Καλαντάτζε 7 (3/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 24 (24/41 επ.), Κουλίκοβα 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 41% υπ.- 32% άριστες), Διάλλα, Ξηντάρα, Βλαχάκη 3 (3/6 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Ξανθοπούλου.