ΠΑΟΚ MATECO ΥΠΕΡΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2023-2024!

Κατηγορία: Χάντμπολ Γυναικών

Υπερπρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ mαteco, κερδίζοντας στον τελικό του Σούπερ Καπ τον ΟΦΝΙ με 19-17, στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης.

Το πρώτο ημίχρονο χωρίστηκε σε δύο καλά τέταρτα από κάθε ομάδα. Ο ΠΑΟΚ mαteco ήταν εκείνος που ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας τέρματα από Χατζηπαρίδου και Σεβδίλη, ενώ και η Τομάσεβιτς βοήθησε αρκετά, 4-2. Το δεύτερο τέταρτο ήταν για τον ΟΦΝΙ, ο οποίος έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το σκορ, 6-9. Καθόλη την διάρκεια του πρώτου μέρους, οι δύο τερματοφύλακες (Τομάσεβιτς και Κεπεσίδου) «έκλεβαν» την παράσταση, κρατώντας το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, με το τελικό σκορ του πρώτου μέρους να είναι 7-10.

Με καταπληκτική άμυνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, και ώριμες επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ mαteco όχι μόνο έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά πήρε και προβάδισμα, 12-10. Ο ΟΦΝΙ έκανε 0-3 σερί, 12-13, ωστόσο ο Δικέφαλος με νέο δικό του σερί, πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης, 15-13. Με την ψυχολογία υπέρ του, και κάνοντας εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος, ο Δικέφαλος πήρε σημαντικό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, 17-14. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, ο ΟΦΝΙ με 0-3 σερί ισοφάρισε, 17-17, δίνοντας δραματικό τέλος στην αναμέτρηση. Με καθοριστική απόκρουση της Τομάσεβιτς, και γκολ της Σεβδίλη στην επόμενη επίθεση, ο ΠΑΟΚ mαteco πήρε το προβάδισμα στα τελευταία δευτερόλεπτα, 18-17. Ο Δικέφαλος έβγαλε την άμυνα, η Χατζηπαρασίδου σκόραρε, και έβαλε τέλος στα όνειρα του ΟΦΝΙ, με το τελικό 19-17 να δίνει στον ΠΑΟΚ mαteco τον τίτλο του Υπερπρωταθλητή Ελλάδος.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-3, 6-5, 6-8, 7-10 (ημχ), 10-10, 12-11, 14-13, 16-14, 17-15, 19-17

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Κερλίδη, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Μπουλάτοβιτς, Σαμολαδά 1, Μουράτοβιτς, Σεβδίλη 5, Σίλβα, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 3, Τομάσεβιτς, Κουλούρη, Μπουράτο 3, Μιλόγεβιτς.